РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Їх знає весь світ: українці, які прославили нашу державу

Видатні особистості зазвичай народжуються в ті часи, коли суспільство їх найбільше потребує. І вони, як Ной, допомагають народу впоратись зі складнощами, дарують бажану надію та намагаються розв’язати нагальні проблеми.

Таких людей називають «поцілованими Богом». Завдяки своїй геніальності вони впливають на розвиток цивілізації, стають плацдармом для створення чогось нового та вагомого.

Видатні персоналії залишають слід в історії, культурі та науці, який не зникає і через століття.

Непересічних українців чимало. Княгиня Ольга, Роксолана, Богдан Хмельницький, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Олександр Довженко, Володимир Івасюк, Катерина Білокур, Марія Примаченко, Серж Лифар, Валерій Лобановський, брати Клички, Лілія Подкопаєва, Руслана, Джамала… Їхні імена знає весь світ.

Ці люди змогли піднести нашу державу на п’єдестал слави, довести, що українці — сильна, талановита нація.

У далекому 811 році світ знав про існування могутньої Київської Русі – найбільшої європейської держави. Вже тоді княгиня Ольга прийняла християнство, спілкувалася з правителями інших держав. Її онук Володимир Великий – один із перших, хто по-справжньому творив нову державу, дбав про розквіт цивілізації.

Саме він зумів об’єднати землі східних та західних слов’ян, запровадив християнство, створив могутній державний апарат та налагодив торгівельні зв’язки з іншими тодішніми країнами.

Та дійсно «світовою державою» Україна стала за часів правління Ярослава Мудрого. Князь обрав собі в дружини шведську принцесу, зумів видати своїх доньок за французького, угорського та норвезького королів, а сина одружив зі спадкоємицею візантійського імператора Костянтина Мономаха. За його часів Київ мав міцні політичні позиції, своєю пишнотою змагався з Константинополем, який тоді називали «другим Римом», розквітла культура, мистецтво та містобудування. Чого варте лише духовне «серце» Києва – Софійський собор, який і нині є візитівкою столиці та популярним туристичним місцем.

У ХV столітті виник феномен, який спровокував створення нації. Слово «козак» стало справжньою зброєю та ознакою свободолюбства українців. Саме та епоха явила світу Богдана Хмельницького – талановитого стратега, мудрого дипломата, щирого патріота.

Центром України став острів Хортиця. Січ згуртувала навколо себе тисячі тих, хто боровся за незалежну державу.

Подвиги запорізького козацтва стали відомі в багатьох європейських країнах. Чимало правителів намагалися заручитись підтримкою козаків, переманити їх на свій бік. Проте найбільше кров холола в загарбників при згадці Богдана Хмельницького.

Про Роксолану написано чимало книг, її історію екранізовано не одним режисером. Образ цієї дівчини й досі залишається легендарним. Вона стала найзагадковішою і найсильнішою жінкою в історії України, відомою на весь світ.

Настя Лісовська (справжнє ім’я Роксолани — прим.ред) зуміла не лише завоювати серце султана Сулеймана, але й усіляко допомагала своїм співвітчизникам. Цікаво, що під впливом Роксолани султан розпустив свій гарем. Настя використовувала прихильність султана не тільки для власних інтриг, але й для того, щоб допомогти українському населенню уникнути набігів турків та татар.

Крім політичних ігор, у ХVІІ столітті мав місце й розвиток культури та науки.

Одним із найвідоміших українців того часу був Юрій Котермак (Юрій Дрогобич). Це перший український філософ, астроном, а також перший серед східних слов’ян доктор медицини, професор Болонського та Краківського університетів.

Друга половина ХVІІІ століття. Початок духовного відродження в Україні. Одна із центральних постатей – мандрівний філософ і поет Григорій Сковорода. Його теорія «сродної праці» та філософські трактати стали популярними не лише серед українців, а й іноземців.

Наступне століття увінчали Володимир Боровиковський (відомий іконописець та художник, написав портрет Катерини ІІ, князя Куракіна, імператора Павла І та Катерини Наришкіної – прим.ред) та Дмитро Бортнянський (геніальний композитор та диригент, його творчістю захоплювались Людвіг Ван Бетховен, Гектор Берліоз та Петро Чайковський – прим.ред).

У ХІХ столітті українські діячі розкрили світові очі на національну історію країни, її надбання – фольклор, звичаї та традиції. Серед імен зоріють постаті Маркіяна Шашкевича, що об’єднав групу молодих людей під назвою «Руська трійця» (мета колективу – записати та дослідити фольклор українського народу. Нині в Канаді діє інститут Маркіяна Шашкевича –прим.ред); Семена Гулака-Артемовського (автора опери «Запорожець за Дунаєм», яка стала сенсацією на сцені Маріїнського театру в Петербурзі – прим.ред); Миколи Гоголя (його постать досі залишається спірною для українського та російського народів. Письменник народився на Полтавщині, проте жив і працював у Росії).

Та найвизначнішою постаттю серед митців України був і залишається Тарас Шевченко. Геніальний поет, художник, громадський діяч, який своїми віршами підіймав свідомість людей на великі справи. Кобзар став символом ідеї незламності духу українців. Його ім’я відоме у всьому світі, його обличчя впізнає кожен другий пересічний іноземець, а твори Тараса Григоровича перекладені багатьма мовами.

Кінець ХІХ століття. Крім політичних та просвітницьких начал, в Україні стрімко розвивається театр. Трупа в складі Карпенка-Карого, Старицького, Саксаганського, Садовського та Заньковецької гастролювала по всьому світові й кожного разу збирала аншлаг.

Справжня перлина української культури – «Щедрик» – одна із найвідоміших різдвяних мелодій, що завдяки Миколі Леонтовичу облетіла увесь світ. Слова композиції перекладені не однієї мовою. Щедрівка стала саундтреком до багатьох голлівудських фільмів (наприклад, «Сам удома» чи «Гаррі Поттер» – прим.ред). Та мало знайдеться іноземців, які знають про корені славетної пісні. А вони українські.

Феноменом того сторіччя можна назвати Сержа Лифаря. Український балетмейстер працював у Парижі, заснував там університет, проте в серці завжди носив згадку про Батьківщину.

Двадцяте століття, окрім кривавих війн і тортур, принесло людству плеяду талановитих митців, які зуміли піднести дух народу й допомгти йому здолати негаразди. Михайло Грушевський, якого називають «першим Президентом»; Павло Скоропадько, Володимир Винниченко, Симон Петлюра – видатні політики. Актриса Марія Заньковецька та співачка Соломія Крушельницька – яскраві українські зірки. Перша зуміла завоювати прихильність російських глядачів, а друга – підкорити Південну Америку, Польщу, Італію та Росію.

У той час дослідження Юрія Кондратюка вивели українську авіацію на новий світовий рівень. Його ракетними винаходами цікавилися інженери з Кавказу та Росії. А скульптор Іван Кавалерідзе став фаворитом у Франції та Росії.

Олександр Довженко – талановитий письменник, засновник українського кіно. Його фільм «Земля» увійшов до числа двадцяти кращих фільмів усіх часів та народів. А стрічка «Звенигора» демонструвалася у Москві, Парижі, Голландії, Бельгії, Аргентині, Мексиці, Канаді, Англії, США, Греції. Справедливо Чарлі Чаплін сказав, що «слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета – Олександра Довженка».

Євгеній Патон став першим інженером, який почав використовувати залізобетон для проїзної частини металевих мостів. Сергій Корольов – всесвітньо відомий конструктор ракетно-космічних систем, чиє ім’я знають далеко за межами України.

Художниці Марія Примаченко та Катерина Білокур своїм «наївним» мистецтвом познайомили світ із дивовижною українською культурою.

Роксолана

 

 

 

 

 

Що стосується наших сучасників, то вони щодня доводять іноземцям, що Україна варта уваги. Наприклад, українському спортивному руху є чим пишатись. Фігуристка Оксана Баюл завоювала першу золоту медаль на Олімпійскьких іграх. Двократна олімпійська чемпіонка з плавання Яна Клочкова стала «золотою рибкою» України. Сергій Бубка – володар почесного звання «Кращий спортсмен світу». Боксери брати Клички, футбольний тренер Валерій Лобановський, футболісти Андрій Шевченко та Євгеній Коноплянка – імена, котрі не просто прославили Україну, але зоріють і досі на світовій спортивній арені.

Михайло Воронін, Олександра Ніколаєнко, Сніжана Онопка, Дар’я Шаповалова, Ірина Данилевська – представники модної індустрії. Кожен із них зробив свій внесок для того, аби показати, що Україна – стильна держава. Завдяки Ірині Данилевській та Дар’ї Шаповаловій щороку у нас проходять Тижні мод, які відвідують не тільки вітчизняні дизайнери, але й представники закордонної модної індустрії.

Осторонь не залишилась і сфера журналістики. Справа кореспондента Георгія Гонгадзе допомогла відкрити очі світові на те, що все-таки в Україні є місце для справжньої та чесної журналістики, котра бореться за правду та відкритість. Нині на світовій арені виокремилося ім’я Катерини Осадчої, котра не оминає жодної голлівудської червоної доріжки.

Студія «Квартал 95» та кінорежисери Олесь Санін й Олег Сєнцов розвивають сучасну українську кінематографію і отримують відзнаки за кордоном.

Справжня «екзотика» України – співачки Руслана та Джамала. Артистки зуміли здобути перемогу на найголовнішому пісенному конкурсі – Євробаченні. Ім’я Джамали після тріумфу і досі не зникає зі шпальт іноземних видань.

І, звичайно, варто пригадати ще одну жінку, яка стала символом незалежної України. Її прізвище знайоме для кожного на планеті. Льотчиця, що пробула в російському полоні два роки, змусила весь світ схилитися перед непокірністю, гордістю та силою української жінки. Надія Савченко, витримавши всі випробовування російської неволі, повернулась додому.

Щодня у світі народжується кілька сотень особистостей, які з часом розкриваються та стають дійсно видатними персоналіями. Часом ми просто не помічаємо таких людей. Вони відрізняються від нас своєю неординарністю. Іноді їх не розуміють. Та саме таким, як вони, світ завдячує.

Автор: Олена Худенко