РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

«Янголи школи» починають працювати в Україні

Уже сьогодні школярі в будь-якому населеному пункті України мають змогу запросити до себе відомих лекторів, які відкриті до співпраці й готові поділитися своїм досвідом. Новий освітній проект робить спроби модернізувати шкільні заняття і допомогти дітям у визначенні їхнього майбутнього шляху.

School Angels Ukraine – це юридична громадська організація і онлайн-платформа, діяльність якої спрямована на взаємодію шкіл із успішними людьми. Ця ініціатива розрахована на активних і мотивованих людей, які вже мають певні досягнення і продовжують свій особистісний розвиток.

Головною метою проекту є зміна школи зсередини. Це спроба осучаснити існуючі методи подачі інформації, а також підготувати школярів до дорослого життя. Автор проекту – колишній заступник міністра освіти України, громадський і культурний діяч Олег Дерев’янко.

«Не можна змінити школу, не змінивши контекст, мотивацію, управління і простір. Це — чотири інновації, які нам найбільш потрібні, і завдяки яким можна створити таку мозаїку освіти, яка б надалі могла самонавчатись і самовдосконалюватись. Бо якщо ми зараз створимо просто нову систему, яка буде мати нові риси, але ці риси будуть жорстко зафіксовані, то поки ми будемо таку систему створювати, світ знову зміниться, і те, що ми створимо, буде вже знову непотрібне…» — зазначив він. За словами автора, існує єдиний вихід – створення механізмів, які дозволять постійне самовдосконалення.

Ініціатива має підтримку Міністерства освіти і науки України, Інституту модернізації змісту освіти та місцевих адміністрацій. Саме вони можуть допомогти налагодити контакти зі школами.

Діяльність організації поширюється на територію всієї України. На сьогодні вже зареєструвалось близько 150 шкіл у різних регіонах. До співпраці готові школярі і «янголи» у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Одесі, Черкасах і Бердянську. Організатори закликають не залишатися осторонь школярів і вчителів з невеликих міст і сіл.

До ініціативи долучаються успішні люди різних професій. Серед них — бізнесмени, науковці, митці, журналісти та громадські діячі. Взяти участь у проекті погодилися професор Піттсбурзького університету і співзасновник Vox Ukraine Тимофій Милованов, дитячий психолог Світлана Ройз, генеральний директор Ekonomika Communication Hub Ірина Рубіс, генеральний директор Uber в Україні Аркадій Верщебенюк, телеведуча і культурний діяч Анжеліка Рудницька.

School Angels Ukraine вже співпрацює з великими міжнародними компаніями, які розсилатимуть своїм співробітникам пропозицію взяти участь у цій ініціативі.

Наразі проект стартував, відбулися зустрічі у Львові, Києві та Київській області. Першим «янголом школи» став Павло Шеремет – нині директор Школи управління УКУ. Він провів зустріч у львівській гімназії «Престиж». Під час бесіди лектор закликав мріяти про щось велике, про глобальний успіх, починати день із вдячності та йти у світ з оптимізмом. А в київській школі №85 відбулася зустріч із Марією Богуслав, заступником директора Інституту модернізації змісту освіти.

Підтримується ініціатива лекторів з будь-якої сфери діяльності. Іноді самі школи обирають тематику і знаходять собі «янгола», або ж лектор пропонує свою тему тій школі, яка знаходиться на території його географічного перебування. Умовою участі у проекті є відсутність політичної чи релігійної заангажованості, а також заборона реклами і продажу власних товарів школярам. Через це важливим питанням є процес реєстрації лекторів для участі у проекті. Усі бажаючі повинні заповнити реєстраційну форму, надіслати резюме та пройти співбесіду. На сьогодні зареєстровано близько 200 учасників.

Уже триває підготовка онлайн-платформи, яка зможе полегшити цей процес. Фактично кооперація лекторів зі школами буде відбуватися у живому режимі у вигляді чату.

Існує три формати роботи «янголів» зі школярами. Бесіда на конкретну задану тему. Вона може супроводжуватись невеликим відеороликом. Спочатку учням подається вступна частина, а після відбувається інтерактив. Можливий також і варіант лекції. Але цю форму пропонують тим, хто може втримати увагу аудиторії протягом певного проміжку часу, оскільки мінімальна зустріч триває 45 хвилин, а максимальна може проходити протягом усього дня. Останній варіант форми роботи – це тренінги. Використовувати їх рекомендують лекторам, які мають готовий продукт або ж бажають створити власний тренінг.

Вік школярів не має значення. З дітьми молодших класів може працювати психолог або ж лектор з дошкільної освіти. Для школярів 8-9 класу важливе значення мають зустрічі, присвячені профорієнтації. А для старшокласників будуть корисними лекції з розвитку лідерських якостей.

«Нас цікавить режим живої бесіди. Ми прагнемо, щоб люди, які вже чогось досягли в житті, приходили до школи і ділилися своїми знаннями, досвідом, а також помилками. Адже це дуже важливо — не мовчати про те, що помилки існують в житті і їх не потрібно боятися. Необхідно лише вміти правильно вийти зі складної ситуації,» — зазначила координатор ініціативи Анна Сушко.

У планах — розпочати роботу не лише з дітьми. Вже існує трикутник: школярі, батьки і всі представники шкіл. Наразі планується провести серію вебінарів для директорів, присвячених напрямку керівництва, а для вчителів створити можливість діалогу для обміну досвідом.

Автор: Ольга Лихобабина