РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Як вберегти себе від втрати житла?

2017 року в Україні відбулось суттєве підвищення тарифів на комунальні послуги. Часом при отриманні квитанцій у громадян виникає відчуття жаху при побачених  цифрах у чотири, шість або навіть десять тисяч гривень за житло. Вже у жовтні 2016 року неоплаченими залишились 45% платіжок. А на кінець 2016 року загальний борг українців за комунальні послуги зріс і становив понад 20 мільярдів гривень.

Із підвищенням цін близько семи мільйонів українців подали документи на оформлення субсидій. В загальному – це кожний другий громадянин. Розмір субсидії розраховується для кожного індивідуально. Проте не всі змогли собі це дозволити. Наразі існує три причини через які українцям можуть відмовити у отриманні субсидії: високий рівень доходу родини, покупка більше ніж на 50 тисяч гривень та існування джерела доходу, яке ніби то «забули» вказати. Проте, навіть якщо вам відмовили у наданні субсидії, є можливість економити – необхідно замислитись про енергозбереження та самостійне утеплення житлового приміщення.

Доволі поширеним є міф про те, що несплата рахунків за комунальні послуги протягом трьох років анулює заборгованість. Проте це не правда. Після закінчення трирічного терміну суд може і не зважати на це. То ж судова процедура не передбачає списання заборгованості, вона й надалі залишається за особистим рахунком платника.

image

 

Експерти радять українцям не зволікати і при неможливості сплатити усю суму за комуналку провести реструктуризацію заборгованості. Зараз є можливість відтермінувати сплачення боргу частинами на чотири роки. Якщо ж цього не зробити, то неплатникам загрожує розгляд справи у судовому порядку. За новими правилами, якщо на вас вже подали до суду, то борг починає зростати через штрафні санкції та додаткові збори. Наприклад, якщо назбиралось 10 тисяч боргу і на вас подали до суду, то повернути доведеться 15 тисяч.

Після того як справа вже потрапила до суду, то кошти за заборгованість починають стягувати з усіх надходжень громадянина. Це може бути заробітна плата, або ж пенсія. При умові, що таких надходжень немає, наступним кроком держави буде арешт, опис та вилучення майна.

Наразі виконавчі служби мають право примусово описувати майно. Оскільки при заборгованості за опалення немає можливості відрізати неплатника від тепла, то держава не обмежується лише описом майна. Якщо накопити борг у розмірі десяти мінімальних зарплат, а в цьому році це 32 тисячі гривень, то з’являється цілком реальна загроза втратити житло. До цього з боржниками працюють виконавчі служби, а останнім попередженням стає арешт судом майна.

«На сьогодні, дійсно існує загроза втратити житло через несплату рахунків за комунальні послуги. Проте це доволі складна процедура, яка займає багато часу. Для того, щоб розпочати цей процес Державній виконавчій службі необхідно отримати відповідне рішення від апеляційного суду. І навіть якщо таке рішення вже є, то наступним кроком буде – потрапити до квартири. Для цього необхідне ще одне судове рішення, яке отримати вже набагато важче» — зазначає юрист Павло Довбуш.

Навіть в таких умовах, юристи закликають українців не чекати останніх попереджень і якщо борг вже встиг накопитися, та почати сплачувати його частинами. Адже, наразі, вже з’являються перші приватні судові виконавці. По суті, це колектори, які на відміну від державних служб зацікавлені у результатах власної роботи.

До того ж існує декілька дієвих методів, які допоможуть суттєво економити. Найкращим рішення для багатоквартирних домів буде створення ОСББ. Адже подібна кооперація допоможе об’єднати зусилля та зрозуміти, скільки тепла витрачає будинок. Оскільки теплові лічильники не можна встановити у кожну окрему квартиру по технічним причинам, доведеться користуватись спільним. Тому для того, щоб платити менше, економити потрібно усьому будинку.

Наступним кроком має стати енергоаудит. Лише експерт може надати компетентну консультацію і пояснити, куди інвестувати кошти і яким чином краще утеплювати будинок. Це допоможе уникнути випадків порушень технологій. І останній крок – утеплення будинку. Подібна комплексна процедура, куди входить заміна вікон та дверей, утеплення стін, під’їздів та встановлення індивідуальних теплових пунктів, дозволяє зберегти велику кількість тепла і не сплачувати зайві гроші. Цей процес довготривалий та затратний, однак зараз майже в кожному місті діє програма підтримки ОСББ, згідно з якою мешканцям будинків компенсується значна частина витрат за рахунок міського бюджету.

Ольга Лихобабина