РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Трагізм і подвиг, закарбовані у слові…

Історію пишуть переможці. І хоча вихід великої книги про війну в Україні не на часі, до цього варто готуватися. Треба збирати уламки спогадів, карбувати на папері обличчя і долі, пам’ятати про кожний епізод війни.

Про Іловайськ з його трагедією і героїзмом ведуть мову у ЗМІ і знімають фільми. А ще пишуть книги – виважуючи історії, відшліфовуючи деталі. І коли настане час, ці книги увійдуть в один великий роман – про війну ХХІ століття і нашу, українську, перемогу в ній.

«Іловайськ» Євгена Положія

«Іловайськ» – десята художня книга сумського журналіста Євгена Положія, який пише вірші та прозу. Але перша – про війну і подвиги українських добровольців.

Роман побудований на реальних подіях, однак не є документальним. Серед героїв, що мають справжніх прототипів, живуть та помирають вигадані персонажі.

«Іловайськ» – це 16 новел про долі людей – бійців добровольчих батальйонів «Донбас», «Дніпро-1», «Миротворець» і «Херсон», 39-го («Дніпро-2»), 40-го («Кривбас») і 42-го батальйонів територіальної оборони, офіцерів і солдатів 17-ї танкової бригади, 51-ї, 92-ї, 93-ї бригад ЗСУ, прикордонників Сумського пересувного загону.

Книга Положія – це збірка життєвого досвіду. Бійці, медики, волонтери, журналісти – усі, кому судилося бути учасниками або свідками подій «Іловайського котла», розповіли власні історії. Іноді історії героїв розповідали їхні побратими, іноді — родичі. Таке траплялося, коли сам герой вже не міг говорити…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«5 днів. 5 секунд» Євгена Положія

П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність – такий часовий алгоритм ще одного роману про Іловайськ Євгена Положія. Головний герой, який все життя – у незалежних профспілках, на обох Майданах – бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел». Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, він намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, чоловік вирішує, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити. Але коли старий товариш – народний герой, той, хто разом з ним пліч-о-пліч боровся за правду – тепер силою і страхом створює в рідному місті свою бізнес-імперію, стає очевидним: якщо не борешся зі злом, опиняєшся на темному боці. Тож боротьба триває…

Роман побудований на розповідях бійців батальйонів територіальної оборони «Кривбас» і «Херсон», добробата «Дніпро-1» і бійців 51-ї бригади, а також на відомостях, отриманих від родичів загиблого лікаря Влада Ковальова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Іловайський щоденник» Романа Зіненка

Так вийшло, що Іловайськ – це найважча сторінка війни Романа Зіненка, колишнього бійця батальйону «Дніпро-1». Події серпня 2014-го стали центровими не тільки в книжці, а й у житті добровольця. Тому для нього було важливо зафіксувати свої спогади в жанрі хроніки без будь-якої фантазії та художньої вигадки.

Як і багато бійців, які зараз пишуть про війну, Роман категоричний: той, хто вигадує, спотворює історію. Чесніше писати хроніки, ніж щось видумувати. Тому всі його герої реально існують.

Бійці, які читали книгу, не заперечують: все так і було. А перечитавши ще раз про те, що жахає у снах, зізнаються: отримують полегшення.