РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Світові зірки, які мають українське коріння

Завжди були українці, які шукали кращого життя в еміграції. Водночас маємо багато зірок українського походження, що прославляють Україну. Хоча деякі з них жодного разу не бували на Батьківщині.

Стівен Возняк

Один із співзасновників фірми Apple, найбільшої у світі компанії в галузі інформаційних технологій.

Батько Стіва походив з Буковини. Після Другої світової війни він емігрував до США. Мати ж німецького походження. Сам Стівен народився у Каліфорнії і в одному з інтерв’ю зазначив: «Я деякою мірою бажав би бути українцем. Ці люди здаються найбільш схожими до американців, як я сам, з усіх інших європейців».

Після закінчення середньої школи Возняк вступив до університету Берклі, який знаходиться у Каліфорнії. Проте на другому курсі взяв академічну відпустку і з 1975 року розпочав роботу у компанії Hewlett-Packard, де займався проектуванням калькуляторів. Завершити навчання він зміг лише у 1986 році, отримавши ступінь бакалавра комп’ютерних технологій та електротехніки.

Уже під час навчання Возняк разом із другом Стівом Джобсом вирішили створити комп’ютер, який би був орієнтований не на складні розрахунки, а на потреби простих людей. Удвох у гаражі, який належав батькам Джобса, вони створили комп’ютерну плату — прототип комп’ютера Apple I. Так Стів Возняк став піонером комп’ютерних технологій та конструктором першого у світі ПК.

У квітні 1976 року Возняк і Джобс заснували компанію Apple Computer Inc, яка була офіційно зареєстрована у 1977 році. Назва фірми запозичена із творчого доробку групи The Beatles, оскільки зображення яблука з’являється в оформленні обкладинок усіх пізніх альбомів гурту.

На сьогодні Возняк вважається одним із батьків революції персональних комп’ютерів. Уже в середині 1970-х років комп’ютери Apple здобули велику популярність, а згодом стали найпоширенішими світовими ПК, якими залишаються й досі. Саме Возняк створив більшу частину програмного забезпечення, а також був куратором наукових розробок Apple. Проте сам він вважає свою славу та популярність дратівливою.

Міла Йовович

Американська акторка, музикант та модель, яка має українське походження.

Міла Йовович народилась у сербсько-російській сім’ї у Києві. Перші п’ять років дитинства провела в Україні, звідки їздила до батька в Лондон, де він мав приватну клініку й займався лікарською справою. А в 1980 році разом із родиною емігрувала до США, місто Сакраменто.

Замість здобуття вищої освіти, Йовович займалася кар’єрою моделі. Її дебют відбувся дуже швидко – вже в одинадцять років. А в тринадцять років розпочалась її кінокар’єра у фільмі «Злиття двох місяців», де вона отримала роль молодшої сестри героїні Шерлін Фенн.

На думку кінокритиків, найкращим перевтіленнями Йовович можна вважати роль Лілу в «П’ятому елементі» та Жанни д’Арк у стрічці «Посланниця: Історія Жанни д’Арк». Режисером обох картин є Люк Бессон, який в подальшому стане чоловіком актриси.

У 2000 році відбулася прем’єра нового фільму Віма Вендерса, президента Європейської кіноакадемії, під назвою «Готель «Мільйон доларів». У стрічці зіграла Міла Йовович та Мел Гібсон. Картина змогла отримати престижний приз на Берлінському кінофестивалі – «Срібного ведмедя».

Велику популярність здобула й низка бойовиків «Оселя зла» за участю актриси.

Окрім цього, у 2004 році Йовович стала однією з найбільш високооплачуваних моделей світу завдяки рекламі косметики L`Oreal. За рейтингами журналу Forbes, її статки сягали десяти мільйонів доларів. Також разом із моделлю Кармен Хоук актриса створила власну лінію одягу «Jovovich-Hawk».

Під час інтерв’ю актриса неодноразово зазначала, що вважає себе українкою. А під час Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014) підтримала українців та звернулась до шанувальників із закликом робити пожертвування до благодійних фондів допомоги українцям, що постраждали під час подій на Майдані.

Чак Паланік

«Шоковий письменник» — творець «Бійцівського клубу».

Дід письменника був українцем, що іммігрував у США, до Північної Дакоти, а в 1907 році врешті оселився у Нью-Йорку. Паланік народився у Вашингтоні та досі не відвідав Україну, хоча тут і зараз живе його рідний брат.

З двадцяти років письменник навчався у Школі Журналістики при Університеті в Орегоні. Вже під час навчання він працював на Національному Громадському Радіо в Юджині, а невдовзі переїхав до Портленда, де окрім журналістики працював ще й механіком.

Кар’єру письменника Паланік розпочав у 35-річному віці. Його перша книга «Безсоння» так і не була надрукована, оскільки сам письменник розчарувався у своїй роботі.

У 1996 році був опублікований роман «Бійцівський клуб», який приніс письменнику визнання та був відзначений багатьма літературними преміями. Пізніше роман був екранізований режисером Девідом Фінчером. Після прем’єри газета The New York Times назвала «Бійцівський клуб» «визначальним культовим фільмом нашого часу».

Культовою літературною фігурою Паланіка зробили також й наступні опубліковані романи: «Невидимки» та «Вцілілий». А кількома роками пізніше з’явилась «Задуха», роман, що визнаний бестселером.

Письменницький стиль Паланіка називають мінімалістичним через використання обмеженого словникового запасу і коротких простих речень. Головною метою є зімітувати розповідь звичайної людини. Велика частина творів письменника пов’язана з темами табу, жахів та фантастики. Проте популярність Паланіку принесли все ж таки його цинізм, іронія та чорний гумор. Саме завдяки цьому поєднанню критики називають його «шоковим письменником».

Девід Коперфільд

Найбільш комерційно успішний ілюзіоніст в історії за версією Forbes.

Справжнє ім’я Коперфільда – Девід Сет Коткін. Він народився у місті Матачен, Нью-Джерсі. Проте його дід по батьківській лінії був емігрантом з України.

Вже з 10 років Девід захопився фокусами та почав практикуватись у магії під псевдонімом «Хлопчик-чарівник Давіно». А в 12 – став наймолодшим учасником американської асоціації чарівників. Пізніше Девід навчався у Нью-Йоркському університеті на курсах магії.

Популярність молодий фокусник зміг отримати завдяки телебаченню і власному шоу на каналі CBS «Магія Девіда Коперфільда». Саме з цього моменту він розпочав роботу над створенням масштабної ілюзії. Першою з них було зникнення літака, пізніше у присутності публіки Коперфільд змусив зникнути Статую Свободи.

У своїй подальшій кар’єрі Девід зробив ще багато неможливого. Він зміг перелетіти через Великий Каньйон та пройти крізь велику Китайську стіну. Влаштувати втечу з Алькатраса – в’язниці, що відома своєю безпекою та надійністю, та реалізувати поїздку до Бермудського трикутника.

Окрім власних шоу, Коперфільд у співавторстві з письменниками – фантастами опублікував декілька книг та зібрав бібліотеку з магії у власному будинку.

Наразі фокусник допомагає інвалідам завдяки розробленій для них програмі з розвитку спритності рук.

Стівен Спілберг

Режисер, що віднайшов шлях до відродження кінокультури у новому часі та зміг повернути глядачів до кінотеатрів.

Стівен Спілберг народився у США, штат Огайо. А його дід по матері походив з Одеси, а дід по батьку – з села поблизу Кам’янця-Подільського. В інтерв’ю режисер зазначив, що в сім’ї часто звучала українська мова, а засинав він під українські колискові. До того ж, улюбленою стравою Спілберга й досі залишається борщ.

Спілберг двічі намагався вступити до Каліфорнійської кіношколи, але йому це не вдалось через погані оцінки. Зрештою, хлопець зміг вступити до Каліфорнійського Університету Лонг Біч.

Він дебютував у 1974 році із фільмом «Шугарлендський експрес». Картина отримала схвальні відгуки від критиків. Але світову славу та популярність Спілбергу приніс його наступний фільм – «Щелепи», що з’явився на екранах у 1974 році. Саме ця стрічка принесла творцям великий прибуток, зібравши 260 мільйонів доларів.

У 1993 році Спілберг вперше отримує нагороду «Оскар» за стрічку «Список Шиндлера», що розповідає про тяжку долю євреїв під час Другої світової війни. Фільм став володарем семи премій, а сам режисер отримав дві нагороди – у номінаціях за найкращу режисуру і найкращий фільм. А у 1998 році Спілберг отримав свій другий «Оскар» за фільм «Врятувати рядового Раяна». У цей рік картина принесла своїм творцям 5 премій.

На сьогодні Стівен Спілберг є культовим американським режисером. Завдяки своїй специфічній режисерській мові він зміг наголосити на вічних цінностях: гуманізмі, моральності, правді. Режисерові вдалося повернути молодь до кінотеатрів, акцентувавши увагу на проблемах сучасного суспільства.

Автор: Московець Наталія