РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Спорт заради реабілітації, або Як АТОвці до марафону в США готуються

У жовтні дев’ятеро ветеранів АТО візьмуть участь у марафоні Морської піхоти США. До 43-го щорічного забігу «морських котиків» українські військові доєднаються втретє, аби продемонструвати, що спорт існує не лише заради перемоги, але й заради реабілітації.

20 липня учасники антитерористичної операції мали змогу взяти участь у відборі до марафону Морської піхоти Сполучених Штатів Америки. Близько 70 ветеранів випробували власні сили на стадіоні Центрального спортивного клубу Збройних сил України. У результаті було відібрано дев’ять бійців, що увійшли до складу Національної команди ветеранів АТО: Олександр Дарморос, Дмитро Полтавець, Андрій Бондарчук, Юрій Козловський, Олег Зімніков, Павло Чайка, Олександр Попруженко, Богдан Ушарук, Руслан Попов.

Марафон морської піхоти США є одним з найбільших світових марафонів. У ньому беруть участь бійці, які отримали поранення або захворювання під час бойових дій. Учасники мають пройти курс лікування та реабілітації, аби бути готовими до подолання великих дистанцій у 10 та 42 кілометри. Українські військові бігтимуть у Вашингтоні разом із ветеранами з різних країн, а сам марафон можна назвати «народним». Адже там можна зустріти пліч-о-пліч ветеранів, військових, родини загиблих та їх друзів з різних куточків світу. Дистанцію повного марафону долають понад 30 тисяч людей.

Цього року в кінці жовтня у Вашингтоні Україну представлятимуть дев’ятеро ветеранів, які завзято та наполегливо працювали аби продемонструвати найкращі результати у змаганнях. Для мотивації та досягнення кращих результатів у серпневих тренуваннях разом із учасниками бойових дій на Донбасі взяли участь й члени збірної України з марафонського бігу. Тренування відбулися на столичному стадіоні «Атлет». Після цього тренер збірної України С. Романчук зазначив, що у нього залишились неперевершені враження після зустрічі з ветеранами. «Проблеми, з якими зустрічаємося у спорті ми, – ніщо у порівнянні з їхніми… Мотивація у них просто зашкалює! Це чудовий приклад для всіх», – наголосив Романчук.

Цьогорічні учасники марафону мають також унікальні життєві історії та власний шлях реабілітації. Але їх усіх об’єднує те, що вони зробили зусилля над собою та почали тренуватись після отриманих травм та участі у бойових діях. Один з учасників марафону – О. Дарморос – отримав важкі ушкодження на передовій. У 2016 році він підірвався на міні, виконуючи бойове завдання. Внаслідок цього військовий отримав безліч поранень, втратив ногу та зір. Протягом двох років Олександр лікувався у США, а цієї весни повернувся до України разом із Ханною – собакою-поводирем.

У жовтні Олександр знову вирушить до Сполучених Штатів, але вже як учасник марафону, де позмагається разом із іншими військовими зі всього світу. Чоловік не втрачає оптимізму: «Треба жити поки що в темряві, але цю темряву на сьогодні я помічаю дуже рідко. Життя настільки насичене, багато є справ і турбот».

Хоча Україна й бере участь у марафоні Морської піхоти США лише втретє, для АТОвців це вже стало традицією. Їхні досягнення ставлять у приклад. Окрім суто спортивних змагань, ветерани мають змогу відвідати США та поспілкуватись з учасниками бойових дій з різних куточків світу. А також розказати світовій спільноті про проблему, що існує в Україні – війну на Сході України.

Ольга Ліхобабіна