РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Що змінить монетизація пільг?

Кабмін дозволив замінити безкоштовний проїзд у громадському транспорті для пільговиків грошовою компенсацією. То ж відтепер місцева влада буде самостійно виділяти кошти на компенсацію користуванням міським, приміським та міжміським транспортом.

Під час засідання, яке відбулось 14 березня, Кабінет міністрів України ухвалив два рішення, що матимуть важливе значення для соціального забезпечення українців. По-перше, запустили реєстр субсидіантів і по-друге, дозволили місцевим органам влада монетизувати пільги на проїзд. Перше рішення майже не привернуло увагу громадськості, натомість друге отримало неабиякий розголос. Основною претензією стало те, що в Україні скасовують безкоштовний проїзд у звичному для всіх вигляді і виділятимуть компенсацію лише на 30 поїздок.

Як же насправді працюватиме система монетизації пільг?

Відповідно до постанови Кабміну, монетизація пільг на проїзд у транспорті означає, що замість безкоштовних послуг пільговики отримуватимуть від держави гроші, які будуть витрачати на сплату транспортних послуг на загальній основі. Наприклад, сьогодні кошти в якості відшкодування скеровують перевізникам. Проте, відтепер усі пільговики сплачуватимуть повну суму проїзду, а після того будуть отримувати компенсацію за ці витрати. Компенсацією в свою чергу займатимуться місцеві органи влади. Щодо кількості обмежень на пересування у розмірі 30 поїздок, то цю інформацію активно спростовують. Насправді, урядом була встановлена мінімальна соціальна норма – 30 поїздок, за які місцева влада зобов’язана компенсувати витрати.

Рішення щодо монетизації відкладалось українською владою вже декілька років. На заваді ставала низка проблем, що постійно заважали. Ініціатива реформувати систему пільг та субсидій з’являлась ще у 2014 р. Проте, на той час не було можливості порахувати кількість людей, що отримують субсидії та не вдавалось оцінити вартість пільг та субсидій для держави. Так, наприкінці 2017 р. Кабмін прийняв рішення щодо проведення монетизації субсидій ЖКГ в два етапи, а в березні настала черга монетизації пільг на проїзд. Вирішальними етапами для цього став запуск реєстру субсидіантів та остаточне проведення децентралізації місцевих бюджетів, що дало змогу органам місцевої влади повністю розпоряджатись власними коштами.

Отже, наразі права громадян України на пільгове перевезення встановлено постановою Кабміну №354 «Про безоплатний проїзд для пенсіонерів на транспорті загального користування». Відповідно до положень, передбачено право пенсіонерів за віком та інвалідів на безоплатний проїзд. Водночас Кабінет міністрів прийняв постанову «Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування» та доручив Міністерству соціальної політики її доопрацювати з урахуванням пропозицій. Документом затверджується соціальна норма кількості пільгових поїздок, а також розподіл пільгових поїздок транспортом загального користування на міських та приміських маршрутах.

Таким чином, право користуватись цією пільгою у визначених соціальних груп нікуди не зникає, змінюється лише механізм компенсації витрат перевізникам.

 

Ольга Лихобабина