РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Що будують у новому шоу на «Інтері»

Нове телевізійне шоу «Время строить» стартувало на телеканалі «Інтер» 2 грудня. Його ведучою стала Оксана Марченко. Ще 21 листопада рекламний банер телепрограми привернув увагу активістів та потрапив в українські новини. Як «Время строить» намагається навіювати аудиторії певні ідеї та які пропагандистські ознаки містяться у новому шоу?

21 листопада Україна святкує День Гідності та Свободи. Це свято відзначається щороку на честь початку одразу двох революцій – Помаранчевої революції (2004 р.) та Революції Гідності (2013 р.). Це свято є прообразом Дня Свободи, що був скасований В. Януковичем. В Указі Президента України П. Порошенка зазначено, що День Гідності запроваджується «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…»

Саме у День Гідності в Києві на вулиці Грушевського (на вході стадіону «Динамо») з’явився рекламний банер, на якому була зображена Оксана Марченко зі своїм шоу «Время строить», ведучою якого вона є. Наразі слід зауважити, що ця телеведуча є дружиною українського політика Віктора Медведчука, який не раз привертав увагу проросійськими настроями. Також у медіа неодноразово обговорювався той факт, що їхня донька — похресниця президента Росії Володимира Путіна.

Факт оприлюднення цього банера на місці, де відбувався розстріл Небесної Сотні, та ще й у День Гідності обурив активістів – і вночі його підпалили. Вперше інформація про цю подію з’явилась на сторінці спільноти під назвою «Анафема» у Facebook. У їхньому позиціонуванні зазначено: «Ми — Анафема! Анафема медведчуку і усім його посіпакам. Їхній шлях закінчиться під ростовським парканом…». Учасники групи заявили, що така реклама є «тролінгом», адже поява зображення куми Путіна, який є агресором та організатором військового конфлікту на Донбасі, паплюжить місце, яке є святим для кожного свідомого українця.

Чотири роки тому на цьому самому місці гинули герої Небесної Сотні, які будували нову країну, серед них були і Сергій Нігоян, і Михайло Жизневський, проте саме 21 листопада тут з’являється реклама проросійського шоу. Його встигли назвати навіть «афішою п’ятої колони в Україні». Активісти активно обговорювали цю подію у соціальних мережах та інтерпретували назву шоу як «Время строить … мосты с Россией-матушкой». Так чим насправді є нове шоу на телеканалі «Інтер»?

Ненова ідея

Масштабне реаліті-шоу «Время строить» стартувало на телеканалі «Інтер» 2 грудня. Подібний формат не є новим. Це адаптація популярного американського телепроекту Extreme Makeover: Home Edition. Шоу вже встигло здобути успіх та популярність у 14 країнах світу. Лідером команди «будівників» стала Оксана Марченко. Раніше її часто можна було побачити на телеканалі СТБ.

І от на «Інтері» відбулась прем’єра її нового проекту. Телеканал — беззаперечний лідер проросійської позиції на усьому українському медіаринку. Він входить до медіахолдингу Inter Media Group, який належить українському бізнесмену та олігарху Дмитру Фірташу. «Інтер» неодноразово піддавався критиці не лише медіа, але й активістів з приводу висвітлення проросійських позиція у новинах.

У сюжеті нового шоу – історії чотирьох українських родин. Усіх об’єднують трагічні обставини та втрата місця проживання. На екрані глядач бачить людей, які діляться власною драмою. Цим родинам на допомогу приходить Оксана Марченко разом із своєю будівельною командою, до якої входять не лише архітектори та дизайнери.

Ведуча разом із фахівцями береться протягом короткого терміну побудувати для них будинки їхніх мрій. За словами ініціаторів проекту, шоу покликане об’єднати небайдужих людей зі всіх куточків України. Однак залишається багато питань. За яким саме принципом обиралися родини та класифікувалися їхні складнощі? Чи етичним є винесення на широкий загал особистих проблем, драм та переживань героїв? Чому вирішили побудувати лише чотири будинки? Та чи не є усе шоу лише черговим PR-ходом для подружжя Марченко-Медведчук?

Окрім будівельної бригади Марченко, на допомогу приходять сусіди, знайомі, друзі героїв, а також й зірки-українського шоу бізнесу. До будівництва приєднаються Потап, Василь Вірастюк, Ірина Білик тощо. Але увагу привертають не вони, а такі співачки, як Віра Брежнєва та Ані Лорак.

Колишня учасниця відомої групи  «ВІА Гра» Віра Брежнєва лише нещодавно отримала «Золотий грамофон» у Кремлі. Не менш схвальний відгук отримала й Ані Лорак, концерти якої неодноразово зривали глядачі. Наприклад, у листопаді Лорак отримала премію «Золотий грамофон» із рук представниці Міністерства іноземних справ Російської федерації – Марії Захарової, яка відома своїм агресивним випадами проти України та постійними різкими висловлюваннями, чим фактично перетворює себе на безпосередній рупор офіційного Кремля.

Збіг обставин

Якщо розглядати нове телешоу більш прискіпливо, то можна помітити певні маніпуляції та пропагандистська ознаки, що були закладені авторами. У сучасному світі пропаганда набула широко розповсюдження та застосовується у багатьох сферах впливу. Доволі часто під час пропагандистських кампаній використовуються стратегічні шаблони передачі інформації. Це допомагає навіювати конкретні ідеї цільовій аудиторії. На самому початку роботи відбувається поширення інформації будь-яким засобом. Переважно подібні послання будуть містити посилання на отримання більш детальної та розгорнутої інформації. Створюється певне зацікавлення та подальший інтерес. Після отримання певної бази «потрібних» ідей представник аудиторії, на яку чиниться вплив, перетворюється на авторитета інформації за допомогою навіювання ідей.

Для успішного здійснення пропаганди на початковому етапі має бути чітко визначена цільова аудиторія. У нашому випадку аудиторія вже сформована – прихильники телеканалу «Інтер», які є лояльними до його діяльності.  Також необхідно сформувати конкретні ідеї, які будуть нав’язуватися. Такою ідеєю в шоу «Время строить» є толерування країні агресору – Російській Федерації. Після скандалів навколо Ані Лорак, Віри Брежнєвої та чоловіка Оксани Марченко глядач знову бачить їх на українському каналі. Вони з’являються на екранах не просто так, вони допомагають стражденним та знедоленим.  Можна визначити, що ефективність пропаганди визначається співвідношенням фактичної кількості залучених прибічників до кількості, що запланована.

Можна навіть  виокремити декілька критеріїв змісту ефективної пропаганди. Серед них наявність центральної, провідної тези, базування ідей на істинних знаннях, в шоу глядач дивиться на реальних людей, які розповідають власні драматичні історії. Також необхідним є відображення у запропонованих ідеях об’єктивної потреби представників цільової аудиторії та приваблива форма подання ідей. Для цього як раз підходить вечірнє реаліті-шоу із залученням зірок шоу-бізнесу. Такий формат не втомлює та не переобтяжує глядача. Тут також присутня легкість для сприйняття та розуміння ідей цільовою аудиторією.

Отже, авторам та інтерпретаторам цього формату вдалося створити не лише телепрограму, яка завоювала популярність у багатьох країнах світу. Але й наповнити її зміст необхідним підтекстом, який на підсвідомому рівні мають засвоїти глядачі каналу «Інтер» та поширити ці ідеї серед свого близького оточення. Таким чином,  шоу зберігає золотий баланс між легкістю сприйняття ідей та їхньою стійкістю до критики ззовні, а це дає можливість успішно впливати на аудиторію під виглядом розважального шоу з елементами благочинності.

Лихобабина Ольга