РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Реформі освіти бути!

Верховна Рада проголосувала за «Закон про освіту». Першими, хто відчує на собі його зміни, стануть цьогорічні першачки. Поки не всі, а лише ті, які навчаються у ста відібраних для експерименту школах. Якщо впровадження цих змін  буде вдалим, то вже з 1 вересня 2018 року реформа освіти почне діяти у всій країні. Спеціально для вас ми дізналися, які «перевороти» передбачає Закон та як зміниться життя усіх, хто причетний до освітнього процесу.

Учні

Першою і чи не найбільш обговорюваною зміною у системі шкільної освіти є 12-річне навчання. Законом передбачено поділ всього цього періоду на три цикли, що, за словами міністра освіти Лілії Гриневич, буде значно ефективнішим, ніж є сьогодні.

Діти не зможуть йти до школи, поки їм не виповниться 6 років. А сама початкова освіта, як і зараз, триватиме 4 роки. Після цього учні на 5 років йтимуть до гімназії. Закінчивши її, кожен має скласти підсумковий іспит, схожий на ЗНО, і лише тоді зможе вступити до ліцею чи професійного закладу освіти, залежно від своїх вмінь та вподобань. Таке навчання називається профільним та триватиме 3 роки. Важливим є  те, що після нього учні можуть як вступати до ВНЗ, так і починати працювати. Бо профільна освіта зорієнтована саме на те, щоб підготувати учнів до майбутньої професії. Таким чином, дитина зможе зосередити увагу на тому, що їй цікаве, а не розпорошуватися на безліч предметів, як це відбувається зараз.

Протягом навчання від учнів не вимагатимуть бездумного відтворення інформації, а будуть виховувати у них нові навички, які у сучасному світі потрібні кожній людині – спілкування державною та іноземними мовами, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість, інноваційність та уміння навчатися впродовж життя.

Водночас, якщо хтось із учнів зрозуміє, що помилився із вибором фаху, то протягом першого семестру в ліцеї зможе його змінити. А ті, хто захоче вступати до ВНЗ, навчатимуться на бакалавраті лише три роки. Тому, фактично, кількість часу на здобуття вищої освіти залишиться такою ж, як і зараз.

Окрім формальної освіти, новий Закон передбачає і неформальну та інформальну (самостійне навчання). Щодо першої, то гроші на фінансування гуртків, курсів та тренінгів в частині випадків держава готова взяти на себе. Зобов’язується вона і забезпечувати учнів підручниками. Для більшої зручності учнів підручники також будуть у вільному доступі в мережі. А от навчальні посібники доведеться купувати самостійно.

Ще однією маленькою перемогою творці закону вважають те, що держава повинна забезпечити дітей, які мають особливі потреби, можливістю здобути інклюзивну освіту. Тобто, інклюзивній освіті в Україні таки бути.

Вчителі

Найбільш очікувана зміна, яка стосується вчителів сьогодні, це підвищення заробітних плат. Закон не оминув цього питання, тому зарплатня вчителя стартуватиме від 9,6 тисячі гривень та буде залежати від категорії. Але такі гроші на освітян виділять не одразу, бо на реформу потрібно понад 120 мільярдів гривень. Саме тому її проведення планують розтягнути на 10 років. А поки міністр освіти обіцяє підвищення заробітної плати вчителям до чотирьох прожиткових мінімумів – 6736 грн.

Багато уваги в законі приділено і кваліфікації вчителів. Передбачено, що кожен вчитель буде абсолютно вільним у тому, як саме підвищувати свій професійний рівень. Будуть це тренінги, курси, семінари чи навіть вебінари, нікого не хвилюватиме. Теоретично, це можуть бути навіть онлайн-курси. До того ж, якщо вони будуть не безкоштовними, держава готова оплатити їх. Тобто, усе для того, щоб у вчителів була мотивація розвиватися та опановувати нові методики навчання.

Щодо методик, то вчитель так само буде вільним у їхньому виборі. Можна користуватися власними планами, дотримуючись лише задекларованих стандартів, серед яких повага до учня, справедливість, об’єктивність та таємність оцінювання, свобода творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності.

Для того, щоб ще більше заохотити освітян вкладати в себе та привносити у навчальний процес інновації, держава обіцяє бонуси. До прикладу, якщо вчитель стане «агентом змін» для решти своїх колег і пройде сертифікацію, його заробітна плата збільшиться на 20%.

Навчальні заклади

Сьогодні 33% українських дітей навчаються у сільських школах, а їхня кількість в країні становить 67%. За словами Гриневич, така модель є досить неефективною, тому Міністерство впровадило систему опірних шкіл. Вона дозволить зрівняти шанси сільських дітей на отримання якісної освіти на рівні з міськими школярами. Наймолодші діти зможуть вчитися у найближчих до них школах, а от старшокласникам доведеться доїжджати до опорних шкіл зі значно кращими умовами.

Контроль за якістю освіти у навчальних закладах буде здійснювати спеціалізована Державна служба якості освіти. І працюватимуть там не лише контролери, а й колеги-фахівці. Вони не тільки відзначатимуть недоліки навчального процесу, а й надаватимуть певні рекомендації з його покращення.

Щодо навчальної програми, то школи матимуть право розробляти їх самостійно, спираючись лише на стандарти Міністерства. Так само автономними будуть і рішення шкіл про режим своєї роботи, структуру навчального року – будуть це чверті, триместри чи семестри – та тривалість навчального тижня.

Також Міністерство зобов’язуватиме кожен заклад освіти оприлюднювати усю інформацію про надходження будь-яких фінансів та їхнє цільове призначення. Таким чином, усі батьки зможуть контролювати те, куди йдуть їхні добровільні внески та кошти, виділені державою. Це має допомогти уникнути ситуацій, коли гроші на нові вікна виділено з бюджету, а за кошти, які зібрали батьки на ті ж вікна, хтось із керівництва купив собі нове авто.

Міністр освіти Лілія Гриневич наголошує і на тому, що прийнятий закон про освіту є лише базою. Щоб реформа почала працювати в повному обсязі, його необхідно доповнити законодавством про функціонування середньої школи, про освіту для дорослих, про професійну освіту та національну систему кваліфікацій.

Автор Тетяна Люта