РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Пенсії родинам загиблих військовослужбовців

Військовий юрист Ігор Мочалов розповів про основні перепони, що можуть виникнути у сімей загиблих та зниклих безвісті військовослужбовців під час призначення пенсій, та пояснив, яким чином необхідно діяти, щоб швидко вирішити такі проблеми.

Наразі труднощів, що пов’язані із отриманням пенсій родичами загиблих військових, майже нема. Такі проблеми виникали до травня 2016 р. під час призначення пенсій членам сімей загиблих військовослужбовців, яких вважали резервістами. Але 6 травня 2016 р. набув чинності закон, який передбачає призначення пенсій резервістам так само, як і військовослужбовцям.

Однак люди іноді стикаються з тим, що пенсії й досі не призначені. Найчастіше це пов’язано з тим, що члени сімей загиблих своєчасно не зверталися до уповноважених органів. Тому необхідно зробити це зараз і подати відповідні документи: оригінали та завірені копії. Хоч не всі ще знають про це навіть сьогодні.

Пенсії родичам зниклих безвісті

Також зараз існує проблема виплати грошового забезпечення сім’ям осіб, які зникли безвісті. Відповідно до Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» таке грошове забезпечення виплачується у тому розмірі, що мав військовослужбовець на день зникнення.

З моменту зникнення до моменту повного з’ясування обставин, що це спровокували, або обставин загибелі особи грошове забезпечення має щомісячно виплачуватись членам родини. На жаль, це питання у Нацгвардії не вирішено й до сьогодні. Вже було достатньо судових позовів, проте всі судді завжди одностайно приходили до висновку, що бійці (наприклад, батальйону «Донбас») зараховані до списків особового складу військової частини. Вони є військовослужбовцями за призовом по мобілізації. Тому сім’ї осіб, які зникли безвісті, мають право на пільги та соціальний захист.

Але це питання доволі складно вирішується. В кінці 2016 р. Кабмін видав Постанову «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх». Тепер для того, щоб отримати гроші, необхідно звернутися до командира військової частини із заявою про виплату та надати відповідний перелік документів.

Проте є ще один нюанс. Грошове забезпечення можуть виплатити лише протягом трьох років з моменту отримання права на ці виплати. Зараз вже розпочався 2017 р., а є хлопці, що загинули ще у 2014 р. То ж цей трирічний термін минає. Тому родичам необхідно звернути на це увагу і оформити звернення до командирів військових частин. Після цього протягом 15 днів командир зобов’язаний зробити розрахунок і здійснити виплату, або надіслати обґрунтовану відмову. А вже цю відмову можна оскаржити у судовому порядку і стягнути з військової частини заборговану суму.

Тепер військовослужбовці Нацгвардії та Збройних сил України мають однаковий статус, тому закони до них застосовуються однакові, а от підзаконні акти сформульовані по-різному і тому трактуються також по-різному. Начальники на місцях керуються не конкретними законами, а інструкціями відповідних міністерств, що дають тлумачення цих законів.

Отже, потрібно припинити будь-які усні звернення до міністерств і відомств. Бо таке звернення може принести лише шкоду під час вирішення питань. Звертатися з будь-якого питання необхідно тільки у письмовій формі й обов’язково фіксувати факт звернення. Щоб було письмове підтвердження (документ) про те, що це звернення взагалі було. А далі, якщо виникне така потреба, можна звертатись до суду.

Московець Наталія