РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Патріотичне виховання і сучасна молодь

Цьогоріч Україна вже вдруге святкує День добровольця. Хоча ще декілька років тому ніхто й подумати не міг, що у нашому календарі важливих для країни подій з’явиться така дата. Безліч заходів, присвячені відвазі і мужності українських воїнів, проводять громадські активісти та місцева влада по всій країні. Але мало де до таких свят долучаються школярі. Хороший виняток із цього правила – київська середня загальноосвітня школа №275, яка носить ім’я героя-добровольця Володимира Кравчука. Саме школа №275 є прикладом завзятого виховання маленьких патріотів та донесення до них засадничих ідей держави. Тому не дивно, чому  «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» обрало саме цю школу для проведення заходу до Дня добровольця.

Повний актовий зал учнів, які без будь-яких вказівок вчителів прийшли на захід, говорить сам за себе. Хто б і що не говорив, але нинішнім школярам не байдужа ситуація в країні. Вони прагнуть більше знати про події на Донбасі, про життя тих, хто захищав їх та їхні сім’ї на війні, про те, чим живуть люди, які залишилися на прифронтовій території. Перед початком заходу із вуст кожного з них лунає гімн, немає жодної дитини, яка б не співала його.

«Це наша своєрідна традиція – співати гімн та читати особливу молитву. І робимо ми це не лише на подібних заходах, які традиційно проводяться у нашій школі, а щодня перед початком занять. Молитву, щоправда, стали читати після початку бойових дій на Сході країни, де загинув один із наших учнів – Володя Кравчук, іменем якого зараз названо школу. Думаю, саме його смерть об’єднала нас всіх. Це було настільки боляче, що з першого дня загибелі Володі все стало на свої місця – діти більше почали цікавитися війною на Сході, та стали всією школою допомагати людям, які захищають нас там», – розповідає директор школи Оксана Антощак.

 

Захід, який, в першу чергу, проводили для дітей, відвідали і добровольці. Люди, котрі з перших днів війни захищали країну від окупанта, розповіли про своє життя до війни, про різні ситуації, що траплялися на ній, та про те, чому насправді важливо організовувати схожі заходи на постійній основі, а не лише раз чи двічі на рік.

«Дітям потрібно розказувати, що ми робили для країни і як ми це робили. Адже добровольці для України стали прикладом незламності духу та доказом того, що у нас завжди були, є і будуть сили, які спроможні спинити ворога. Школярі мають зрозуміти усі наші помилки на шляху до захисту країни від окупанта, щоб не повторити їх знову. А схожі заходи сприяють тому, що діти стають більш патріотичними та починають щораз більше піклуватися про свою державу і народ. А це дуже потрібно нам сьогодні», – зазначає заступник командира роти добровольчого батальйону «Донбас» Ігор Орленко, позивний «Соболь».

Проте добровольці вміють не лише воювати. Зокрема, Олександр Ламбурський, який зовсім нещодавно повернувся із зони АТО, де пробув три роки, продекламував школярам свої вірші та заспівав пісні, на які його надихнули пережиті на війні події. Деякі діти не стримували сліз, які накочувалися на очі від проникливих слів добровольця. Така дитяча емоційність показує, як глибоко школярі сприймають те, що відбувається у країні, і наскільки їм боляче від того, що доводиться бачити війну на власні очі. За свою небайдужість та постійну допомогу армії 40 учнів школи №275 та її директора Оксану Антощак нагородили відзнаками «За патріотизм». Вручали їх дружини та матері загиблих героїв, зокрема і Вікторія Кравчук – мати Володимира Кравчука, першого офіцера, що загинув у зоні АТО у 2014 році, ім’я котрого носить школа №275.

 

«Подібні заходи допомагають у патріотичному вихованні нашої молоді. Бо лише патріот може будувати незалежну Україну. Ці школярі – це цвіт нашої нації, це майбутнє України. Сьогодні на їхніх очах будується історія. І з одного боку – дітям це дуже складно сприймати, особливо тим, в яких батьки патріоти, а самі вони родом із окупованого Криму чи Донбасу, де й зараз ведуться бойові дії. Щоб більше такого не повторювалося, у дітей має бути своєрідне «щеплення». І саме такі заходи є цим «щепленням», що прививає любов до Батьківщини та патріотизм. Ці діти потім виростають і ще навчають правді своїх батьків», – розповідає Вікторія Кравчук.

Кожній школі нашої країни потрібно перебирати ініціативу київської  середньої загальноосвітньої школи №275 імені Володимира Кравчука та проводити схожі заходи до Дня добровольця та й не лише. А допомагати їм у цьому повинні місцева влада та громадські організації, як от це робить «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО». Та й загалом – усім нам варто більше говорити із дітьми про ту реальність, в якій їм доводиться жити сьогодні, про ті події, які вже стали історією, але назавжди повинні залишитися у нашій пам’яті.

 

 

Таня Люта