РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Микола Цукур: «Усі нинішні затримання вищих чинів – показуха»

Минуло більше року з моменту відкриття кримінального провадження щодо колишніх бійців батальйону «Торнадо», але конфлікти навколо цієї скандальної справи і досі не вщухають.

Новий скандал розгорівся 30 липня 2016 року, коли стало відомо про арешт колишнього голови фракції Партії регіонів, губернатора Луганської області 1998-2005 років Олександра Єфремова. Того ж дня Генеральний прокурор України Юрій Луценко провів короткий брифінг, на якому підтвердив факт затримання Єфремова в київському аеропорту «Бориспіль» під час спроби покинути країну. Відомий регіонал намагався вилетіти до Відня, де наразі проживає його син Ігор.

За словами Генерального прокурора України, з’явилися прямі свідчення про роль Єфремова в організації так званої ЛНР. Луценко також підкреслив, що нові свідчення закріплені свідком в суді, а спробу втечі Єфремова з країни він особисто пов’язує з тим, що регіоналу стало відомо про хід слідства.

Свідчення, які стали основою для нового кримінального провадження проти екс-регіонала, слідство отримало від заступника командира добровольчого батальйону «Торнадо», уродженця Луганщини Миколи Цукура, який вже декілька місяців знаходиться в Лук’янівському СІЗО у Києві.

В інтерв’ю для інтренет-видання «Гордон» Микола Цукур розповів подробиці своїх свідчень проти Єфремова. За словами «торнадівця», на початку липня до нього в СІЗО пришов слідчий Генеральної прокуратури з проханням прокоментувати минулорічну статтю, в якій він зазначав і про Єфремова, і про його подільників. Цікаво, що на початку літа 2014 року Цукур вже давав свідчення військовій прокуратурі, в тому числі і про Єфремова, однак виявилося, що його перші свідчення проти екс-регіонала «загубилися». Сам «торнадівець» підозрює, що зникли не лише його восьмигодинні свідчення, але й речові докази, які він особисто передав підлеглим Анатолія Матіоса, Головного військового прокурора України.

Зрозуміло, що свідчення та докази не могли просто розчинитися в повітрі, за цим зникненням явно стоять «шестірки», які намагаються приховати злочинність та корумпованість владної верхівки. Дуже вдалим є висловлювання Миколи Цукура, яке нещодавно з’явилося на його сторінці в мережі Facebook: «…З такими співвітчизниками і ворогів не треба, вони самі знищать все живе і справжнє в країні». Незважаючи на те, що ці слова стосуються антиукраїнських дій скандального адвоката Тетяни Монтян та журналіста Володимира Бойка, вони надзвичайно точно відображають реалії сьогодення.

Перші восьмигодинні свідчення Цукура містили подробиці організації сепаратистських мітингів, які передували захопленню Луганської СБУ, ролі Єфремова та його прибічників в організації мітингів за приєднання до Росії. Як переконує сам Цукур, в його свідченнях є конкретні дати, події, імена та докази, а перевірити їх дуже просто.

Однак, попри арешт Єфремова та реальність кримінального провадження проти нього, заступник командира батальйону «Торнадо» Микола Цукур вже не вірить, що при сьогоднішній владі є можливість боротьби з корупціонерами, злодіями та хабарниками. В інтерв’ю для інтернет-видання «Гордон» він заявив: «… Всі нинішні затримання вищих чинів – показуха. За останній місяць в моїй камері побували вже два прокурора-хабарника, просиділи до обіду, а потім їх відпустили. А «Торнадо» вже більше року сидить».

Нагадаємо, в березні 2015 року військова прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо міліціонерів окремої роти патрульної служби особливого призначення «Торнадо» за фактом створення злочинної організації та вчинення злочинних дій особливої тяжкості.

17 червня 2015 року співробітниками управління внутрішньої безпеки МВС та слідчим військової прокуратури було затримано 8 бійців окремої роти «Торнадо», включно з командиром цього підрозділу лейтенантом міліції Русланом Онищенком. Для усіх затриманих суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту без застави. Наступного дня, 18 червня 2015 року, голова МВС України Арсен Аваков підписав наказ про розформування роти. На сьогодні під вартою у Лук’янівському СІЗО знаходяться 12 «торнадівців».

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що затриманим бійцям інкримінують викрадення людей у зоні АТО та тортури. Однак в «Торнадо» такі звинувачення категорично відкидають, наголошуючи на тому, що кримінальні справи проти бійців роти з’явилися одразу ж після того, як почалося масштабне зупинення потягів з контрабандним вугіллям та металом, які щодоби курсують через лінію розмежування.

На ток-шоу «Шустер LIVE» та в інтерв’ю інтернет-виданню «Гордон» заступник командира батальйону «Торнадо» Микола Цукур в подробицях розповів про масштабну контрабанду в зоні АТО, звинувачуючи в її покриванні свого тодішнього керівника, начальника Головного управління МВС у Луганській області генерал-лейтенанта Анатолія Науменка. Через добу після виходу програми будинок Цукура в окупованому Перевальську був спалений невідомими.

10 березня 2016 року заступника командира добровольчої роти «Торнадо» Миколу Цукура було заарештовано, а його справу об’єднано зі справою раніше затриманих бійців-торнадівців. За словами самого Цукура, справа проти нього та інших бійців роти – справа на замовлення, доказів та свідків, які підтверджують висунуті звинувачення, у військової прокуратури немає.

У той же час в мережі Інтернет почали з’являтися сумнівні публікації з приводу звірств батальйону «Торнадо», які викликали ажіотаж серед інтернет-користувачів. Народний депутат від «Самопомочі» Семен Семенченко, закликаючи людей не вірити безпідставним звинуваченням, перевіряти та аналізувати інформацію, на своїй сторінці в мережі Facebook зазначив: «… Люди, будьте пильними. Основна війна – вона ж бо за розум. Давайте не програємо її…».

Автор: Леся Бобрик