РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Metal Hearts: Важливо залучити людей до співпраці

Наразі в Україні існує необхідність залучати до суспільного життя людей з обмеженими можливостями. Проте у сучасних умовах військового конфлікту на Донбасі ця група населення й досі залишається майже непоміченою.

Ідея створення парафан-клубу харківського «Металісту» під назвою «Metal hearts» виникла у 2013 році. Одночасно з’явилась ініціатива з двох боків: від організаторів та від людей з обмеженими можливостями. Зустріч відбулась на стадіоні під час футбольного матчу. Люди на візках відвідували спортивні змагання та вболівали за улюблений клуб. Тоді керівництво клубу «Металіст» та активісти прийняли рішення створити парафан-клуб для об’єднання таких людей у цілісну спільноту. На той час у клубі працювала Тетяна Глущенко, яка й займалась організацією соціальних заходів.

Досягнення

Протягом усього часу існування клубу організатори постійно намагаються залучити учасників до спільних зустрічей та заходів. Спілкування налагоджується не лише серед учасників, а також із залученням харківських футболістів. За словами координатора «Metal hearts» Ольги Кравцової, такі зустрічі із спортсменами завжди викликають захоплення та багато позитивних емоцій, адже це можливість не лише побачити улюбленого футболіста, але й потиснути йому руку.

Парафани мають можливість відвідувати не лише домашні та виїзні футбольні матчі вітчизняної Прем’єр-Ліги, вони також мали змогу вирушити разом із командою за кордон. На початку 2013 року вболівальники вирушили до Ньюкасла, а влітку побували на матчі «Металіста» у Лізі Чемпіонів, що відбувся у Греції. Пізніше, у 2014 році парафани відвідали Об’єднаний Суперкубок в Ізраїлі. Поїздка тривала дев’ять днів. Протягом цього часу учасники клубу мали змогу не лише подивитись матчі, але й поспілкуватись із футболістами та побувати на екскурсіях.

Також на стадіоні ФК «Металіст» з’явилась інноваційна технологія, що полегшує сприйняття футбольного матчу людей, що мають вади зору – це радіокоментар. Під час Євро-2012 ця технічна новинка була популярна на стадіонах України та Польщі. Після чемпіонату вона з’явилась і на стадіоні «Металіст». Обладнання для проведення радіокоментаря надав «Центр доступу до футболу в Європі». Таким чином, будь-який вболівальник на стадіоні може приєднатися до радіотрансляції.

Окрім цього у «Metal hearts» постійно відбуваються внутрішні заходи. За ініціативою учасників було проведено декілька турнірів з настільних ігор. Парафани взяли участь в іграх конфедерації інвалідів. Також відбулась поїздка до дружніх організацій у Лозову, де відбувся турнір пам’яті Олега Лебідя, що поєднує у собі спортивні змагання та рибалку.

Футбольний клуб «Металіст» також старається порадувати своїх вболівальників. Багато емоцій викликав конкурс на три найкращі запитання. Переможці були нагороджені подарунками, серед яких були шарфик вболівальника, футбольний м’яч та плакат із автографами спортсменів.

Наразі майже усі заходи орієнтовані на соціалізацію учасників парафан-клубу. Це необхідно для того, щоб люди не відчували себе замкненими і непотрібними. Адже через фізичні проблеми парафани не мають можливості часто виходити на вулицю та зустрічатись із друзями, тому послуговуються, переважно, комп’ютером, або телефоном, що призводить до обмеженого та нерегулярного коласпілкування.

Проблеми

На сьогодні, ще не відомо про подальший розвиток та роботу клубу «Metal Hearts», оскільки «Металіст» має цілу низку труднощів. Через це немає підтримки від керівництва футбольного клубу, що була раніше. Проте як зазначила О. Кравцова: «Ми сподіваємось, що ситуація у країні стабілізується, покращяться справи клубу і ми повернемось до колишньої співпраці».

Через ці складнощі учасники організовують свою діяльність самостійно. Це можуть бути прості зустрічі, або ж святкування. Найголовніше – це спілкування, особливо для людей з обмеженими можливостями. Адже зустріч із друзями – це реальна можливість соціалізуватись і знайти товаришів за інтересами. Особливо важливим та актуальним це є для чоловіків, що люблять спорт та є вболівальниками. Через це добре діє внутрішня комунікація. Учасники стараються налагоджувати міжособистісне спілкування. Навіть вирішення дрібних питань, пов’язаних із ремонтом візків, об’єднує людей. Кожний намагається дати пораду та допомогти. В цьому плані дуже важливою є спільнота. При цьому не лише у темі футболу, але й у вирішенні побутових проблем.

У зв’язку із початком військового конфлікту на сході України, багато учасників парафан-клубу приєдналися до волонтерського руху для того, щоб допомогти по мірі своїх можливостей. Серед роботи, що була виконана: збір коштів для продуктів та ліків, допомога внутрішньо переміщеним особам із обмеженими можливостями та проведення творчих вечорів.

По справжньому надихаючим прикладом для учасників клубу стали українські паралімпіці, що змогли себе повністю реалізувати під час змагань у Ріо. За словами Тетяни Глущенко, це дуже позитивний приклад, адже він не лише надихає, але й окриляє та стимулює до випробовування власних сил. «Коли людина з обмеженими можливостями не зважаючи на свої фізичні проблеми може досягнути визначеної мети, то стає прикладом для наслідування».

Головною порадою від організаторів парафан-клубу «Metal Hearts» до людей з обмеженими можливостями стала пошук внутрішньої ініціатива. Адже головне знайти у собі бажання до життя та ніколи не здаватись.

Автор: Ольга Ліхобабина