РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Медичне обслуговування не для всіх

16522415_764425023708926_1838684511_o

На сьогодні в Україні покращилась ситуація із виплатами пенсій родинам загиблих військових службовців, проте виникли нові складнощі, пов’язані із наданням медичних послуг. Колишній військовий юрист Ігор Мочалов розповів про основні перепони, що можуть виникнути у сімей загиблих та зниклих безвісті військовослужбовців при отриманні путівок на санаторно-курортне лікування та медичне обслуговування, а також пояснив, яким чином необхідно діяти, щоб швидко вирішити подібні проблеми. 

Наразі з’явилась  проблема, що не пов’язана з виплатами пенсій. Вона стосується медичного та санаторно-курортного обслуговуванням членів сімей військовослужбовців Національної гвардії України. До цього часу це питання вже вирішили в Збройних силах. Санаторно-курортне лікування та медичний облік військовослужбовців ЗСУ ведуться за місцем проживанням у військовий комісаріатах. Проте Нацгвардія такими пільгами не забезпечена на законодавчому рівні, оскільки Міністерство внутрішніх справ видає інструкції, що цілком не відповідають основному закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», котрий регулює це питання.

Зараз для того, щоб членам родин військовослужбовців-резервістів отримати путівку на санаторно-курортне лікування треба звертатись до начальника медичної служби військової частини, де проходив службу військовослужбовець Нацгвардії. Це доволі проблематично та незручно.

Проблема пов’язана з тим, що в Україні, на сьогодні, неоднозначне тлумачення поняття «сім’я». Якщо Сімейний кодекс України чітко визначає, що членами сім’ї є особи, які сумісно проживають і ведуть сумісне господарство. То закони України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» тощо, по-різному тлумачить, хто саме відноситься до членів сім’ї. Хоча вже існує рішення Конституційного суду України від 3 червня 1999 року, в якому зазначено, що батьки входять до переліку членів сім’ї.

На рівні Міністерства внутрішніх справ це питання може бути вирішено тому, що є наказ про медичний облік членів сімей військовослужбовців. І в цьому наказі вже є конкретне визначення члена родини, проте батьки туди не входять, а лише дружини та діти. Але ж є загиблі хлопці, які були дуже молодими і ще жили з батьками. Виходить, фахівці, котрі працюють у міністерствах, чомусь не думали, що можуть загинути такі молоді хлопці, які не встигли навіть завести сімей. У таких випадках можна звертатися до суду, і суд буде на боці батьків. Проте таке тлумачення закону – вільне, і кожен має змогу трактувати його по-різному.

Зараз військовослужбовці Нацгвардії та Збройних сил мають однаковий статус, тому закони до них застосовуються однакові, а от підзаконні акти сформовані по-різному і трактуються так само. Начальники на місцях керуються не певними законами, а інструкціями відповідних міністерств, що дають тлумачення цих законів. Таким чином, згідно з наказами Міністерства внутрішніх справ від 2016 року «Про затвердження Порядку пільгового реабілітаційного, санаторно-курортного лікування…» та «Про затвердження Інструкції про порядок медичного обслуговування в закладах охорони здоров’я МВС» виникають певні розбіжності з основним законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», то ж вони частково обмежують права членів сімей на отримання медичного обслуговування та санаторно-курортного лікування.

Тому, перш за все, потрібно припинити будь-які усні звернення до міністерств і відомств. Бо таке звернення може принести лише шкоду у вирішенні питань. Звертатись з будь-якого приводу необхідно у письмовій формі і обов’язково потрібно фіксувати факт звернення. Щоб було підтвердження про те, що це звернення взагалі було. А далі, вже за необхідністю можна звертатись до суду.

Автор: Наталія Московець