РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Капітальний ремонт — не для всіх

Наразі в Україні є чинною постанова Кабінету Міністрів України від 2009 року «Про затвердження порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир». Згідно з цією постановою, право на цю пільгу мають ветерани війни, учасники бойових дій та їхні родичі.  Однак, виявляється, що багато хто навіть і не знав про таку можливість. А ті, хто мав таку інформацію, не отримали належної допомоги.

Отже, безоплатний комунальний ремонт проводиться за місцем постійного проживання  особи, яка має право на цю пільгу. Тобто, сюди потрапляють житлові будинки та квартири, які належать особі на праві приватної, зокрема спільної, власності. Проте існують певні обмеження під час проведення ремонтних робіт. Так, наприклад, житло будуть ремонтувати, виходячи з розрахунку 21 квадратний метр загальної площі на кожну особу, що має право на таку пільгу. Тож якщо, наприклад, лише двоє людей проживають у помешканні, яке має більш ніж 42 кв. метри, то повністю житло відремонтувати не вийде. Крім цього, провести у власній квартирі такий ремонт можна не частіше, ніж один раз на десять років.

Для того, щоб розпочати процедуру отримання цієї пільги, учасникам бойових дій або їх родичам необхідно подати письмову заяву до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем постійного проживання. Після цього буде створена комісія, до складу якої входять спеціалісти житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій та інші уповноважені особи. Ця комісія проводить обстеження будинку і визначає види та обсяг необхідних робіт. А рішення про проведення ремонту приймається протягом місяця після подання письмової заяви.

Пізніше на основі переліку необхідних ремонтних робіт складають та затверджують кошторис і визначають загальну вартість капітального ремонту. Фінансування цієї пільги відбувається повністю з місцевого бюджету.

Так виглядає механізм отримання пільги на безоплатний ремонт на папері. Проте, виявилося, що втілити у життя цю постанову родинам загиблих бійців не так вже й просто. По-перше, є ціла низка нюансів. Так, наприклад, під поняттям «капітальний ремонт» розуміють доведення приміщення до житлового стану, але аж ніяк не покращення умов проживання. Окрім цього, на сьогодні ремонт можна здійснити лише у приватному помешканні. Про труднощі, з якими довелося зіштовхнутися, розповіли родичі загиблих українських бійців.

Виявилося, що це непорозуміння

Ольга Григорівна, мати загиблого бійця з Києва:

  • Уся ця історія розпочалася ще два роки тому, у липні 2015 року. Після загибелі сина я нікуди не зверталася. Соціальна служба сама завітала до мене. Пояснили, що хочуть допомогти і запитали, що можуть для мене зробити. Вони оглянули стан житлового приміщення. Після огляду зазначили, що у квартирі необхідно зробити ремонт і я, як мати, маю на це право. Пізніше скерували до мене комісію з ЖЕКу. Ця комісія склала акт, на основі якого був складений кошторис. І нібито все, вже мали починати робити ремонт.

пільга 3

Однак, ремонт не почався. А згодом виявилося, що ми не потрапляємо у рамки цієї програми.

Я звернулася до начальника соціальної служби нашого району. Там мені повідомили, що коли до мене завітала соціальна служба, то місцева влада розраховувала на те, що під цю програму буде виділяти кошти держава. Але потім виявилося, що грошей немає, і ми їх не отримаємо. Таким чином, весь цей процес призупинився.

Я також зверталася за поясненнями до голови району і потрапила до нього на прийом. Там почула, що як тільки з’являться хоч якісь кошти, то нам їх виділять.    Проведення безоплатного капітального ремонту житла має фінансуватися з місцевого бюджету, а грошей там немає.

Голова району не зазначив ніяких часових термінів, коли ми можемо отримати цю допомогу, сказав лише, що потрібно чекати. Ніяких термінів просто не існує.

Я зверталася до депутата міськради, який одночасно є директором департаменту  соціальної політики міста Київ. Він взагалі сказав, що зв’язувався із головою району, який йому повідомив про те, що кошти мені вже були виділені, і ремонт вже зроблений. Я знову звернулася до голови району, записалася на прийом і прийшла до нього. Хотіла дізнатись, як таке може бути, як відбувається ця процедура і чи існують якісь документи про виділення цих коштів. Проте лише почула, що це було непорозуміння.

Після цього я більше нікуди не зверталася. Мене це образило, більше нікуди я не ходила. Це вже триває понад два роки. Єдине, чого я не розумію, навіщо ж тоді взагалі було починати, якщо нічого не робиться.

Сьогодні люди зневірені та непоінформовані

Олла Вялобойко, дружина загиблого бійця з Полтави:

  • Після загибелі чоловіка місцеві соціальні служби нам нічого не пропонували. Коли я звернулася до Полтавського центру соціального захисту з приводу пільги на проведення капітального ремонту житла, то вони поставилися до мене доволі приязно. Але виявилося, що, згідно із законодавством, я і моя дитина не маємо права на отримання цієї пільги, оскільки ми з чоловіком не були розписані, тому дитина не є власником житла так само, як і я.

Що стосується ремонту житла, то зараз навіть немає черги на нього. Чому? Бо, по-перше, люди не проінформовані. Мало хто знає, що взагалі є закон, який дозволяє зробити такий ремонт сім’ям загиблих та учасникам бойових дій. По-друге, люди вже просто зневірені. Вони не довіряють владі, не бачать допомоги від неї і можливості співпрацювати.

Виявилося, що востаннє на такий ремонт гроші виділялися ще у 2015 році. І ці гроші пішли на ремонт житла однієї родини. І це відбулося лише завдяки безпосередньому зверненню людей за допомогою.

До того ж, ремонти такого типу зараз робляться лише у приватному секторі або віддаються на розгляд місцевої влади. Наприклад, якщо вам потрібно відремонтувати квартиру у місті, то такої можливості взагалі немає.

Але я знаю, що наразі на державному рівні відбуваються дискусії та проводиться робота над доопрацюванням цієї постанови. Це роблять для того, щоб люди мали змогу отримати можливість на проведення капітального ремонту незалежно від того, чи мають вони приписку чи не мають. То ж  ця пільга діятиме за місцем проживання. Адже зараз таке право є лише у власників житла.

пільга 1

Отож, починаючи з 2015 року і до сьогодні пільга на безоплатний капітальний ремонт для учасників бойових дій та їхніх сімей не діє. Однак, постанова, яка може надати таку можливість тим, хто її потребує, чинна. Оскільки починає з’являтися запит, проблему намагаються вирішити на державному законодавчому рівні. Відтак, усім, хто потребує такої пільги, потрібно звертатися до органів місцевого самоврядування та ставати на чергу. Адже завдяки запитам з’явиться можливість формування місцевого бюджету із врахуванням потреб сімей українських військових.

Ольга Лихобабіна