РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Головний онколог Києва: «Онко – це не вирок, а випробування»

Реалії сучасної України – розкол величної могутньої нації, коли на зміну єдиному українському народу приходить поділ на жителів сходу та заходу, так званих східняків та західняків. Та чи не надумана ця диференціація?

Анатомічно та фізіологічно ми – українці – єдині, а тому і проблеми у нас схожі, навіть спільні. В Україні кожного року виявляється близько 160 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень. Сьогодні в нашій державі проживає більше 800 тисяч людей, які в той чи інший час перенесли онкологічне захворювання.

Про онкологічну ситуацію в Україні, фактори ризику, лікування та профілактику веде мову головний онколог Києва Дмитро Сергійович Осинський.

Що, на Вашу думку, є першопричиною виникнення раку?

– Це перш за все геномні та епігеномні зміни, спадковість. Дуже важливу роль відіграють хронічні запалення печінки, товстої кишки, що призводять до раку цих органів. Доведено, що більшість видів раку пов’язані з інфекцією, в основному з вірусною: Helicobacter pilori, Epstein-Bar, деякі типи Herpes virus, вірусні інфекції, поширені в Африці, тощо. Також великий вплив мають такі фактори, як харчування, стан навколишнього середовища, наявність хронічних захворювань різних органів, стрес і малорухливий спосіб життя.

За останні 10 років кількість хворих на онкологічні недуги зросла на 25 %. Що стимулює пришвидшене поширення цих захворювань?

– Насамперед екологія, неправильне та нездорове харчування, шкідливі звички, стреси, самолікування, несвоєчасне звернення до лікаря, не говорячи вже про те, що більшість звертається до неспеціалістів.

Крім цього, суттєву роль у зростанні захворюваності дотепер відіграє аварія на Чорнобильській АЕС. Відтак, насамперед тією чи іншою мірою страждає імунна система, що призводить до хронічних уповільнених процесів, які можуть, своєю чергою, зумовити більш серйозні захворювання.

Як на перебіг хвороби та успіх лікування впливає вік, стать хворого?    

– Це питання розглядати потрібно з того погляду, що деякі види раку зустрічаються частіше у чоловіків, деякі – у жінок або дітей.

Тяжкість перебігу захворювань залежить від тяжкості самої хвороби, стадії пухлинного процесу, стану організму хворого, наявності супутніх недуг. Чим раніше діагностовано онкологічне захворювання, тим ефективність лікування є вищою, а саме лікування дешевшим.

Також побутує така думка, що рак – це фізіологічно обумовлений процес, а ймовірність його виникнення збільшується з віком.

Які чинники впливають на зростання захворюваності у дітей та молоді?

– Головними факторами є харчування та екологія, спосіб життя. Майже не залишилось натуральних продуктів, які б не містили у своєму складі різноманітні хімічні домішки: наповнювачі, загусники, барвники, стабілізатори, ароматизатори, консерванти тощо. Вони продовжують термін придатності продукту, але негативно впливають на метаболізм. Швидкі перекуси, фаст-фуди, піца, солодкі газовані напої – все, чим харчується сучасна молодь.

Все це призводить до збоїв в обміні речовин, що веде до порушень у роботі систем організму, починаються вільно-радикальні процеси і з часом кількість переходить у якість, тобто патологічний осередок.

Вважається, що люди із зайвою вагою, шкідливими звичками є більш схильними до цих хвороб. Це правда?

– Саме так. Це стосується таких звичок як куріння (рак легенів), надмірне захоплення сонцем (меланома шкіри), алкоголь (3,5 % смертей всіх видів раку пов’язані із вживанням алкоголю). Ретроспективне дослідження за 46 років показало, що алкоголь є фактором ризику для виникнення раку голови та шиї, раку стравоходу, печінки і товстої кишки (як у жінок, так і у чоловіків), раку молочної залози і, при вживанні алкоголю у високих дозах, раку підшлункової залози. Обмеження вживання алкоголю до 40 мл/день для чоловіків і 20 мл/день для жінок могло б зменшити кількість випадків онкологічних захворювань, спричинених алкоголем, на 85%.

Поза тим, надмірна вага також має значний вплив на виникнення онкологічних хвороб. Доведено, що ожиріння є ключовим фактором ризику для раку прямої кишки. Дослідженню цього фактору наразі приділяється велика увага в усьому світі, і вже існує статистика, що частота захворюваності на рак в огрядних людей значно вища.

Ваша думка щодо психологічного аспекту у питанні виникнення хвороби та ходу її лікування?

– Думки та настрій людини жодним чином не можуть спровокувати виникнення раку, але тут поняття треба розмежовувати, наприклад, довготривалий глибокий депресивний стан або сильний стрес згубно впливають на стан хворого. Існує така наука як психосоматика, яка і вивчає ці питання. Дуже важливою є атмосфера, в якій перебуває хворий, його психологічне налаштування на подолання ситуації. Таким хворим навіть рекомендують змінити життєве середовище, сферу діяльності, іншими словами, віддалити їх (хворих) від того життя, яке спричинило виникнення хвороби.

Чи може людина самостійно діагностувати, що їй потрібна допомога онколога?

– Ні, самостійність у даному питанні не є запорукою успіху. Варто зрозуміти і запам’ятати, що зі збільшенням стадії захворювання ефективність лікування нижча, тому щорічний профілактичний огляд є обов’язковим. Так, жінки повинні відвідувати лікаря-гінеколога і проходити скринінг на рак шийки матки, а також лікаря-мамолога для огляду молочних залоз, проведення УЗД молочних залоз і/або мамографії для профілактики раку молочної залози, проходити огляд родимок на шкірі (пігментних невусів) у лікаря-дерматолога з метою профілактики однієї з найбільш небезпечних злоякісних пухлин у людини – меланоми.

Чоловікам після 40 років рекомендується огляд уролога для профілактики раку передміхурової залози. Після 50 років і чоловікам, і жінкам рекомендується проходити скринінг на рак товстої кишки. Особливу увагу на своє здоров’я слід звертати людям, які мають хронічні захворювання і знаходяться у групах ризику.

Наскільки масштабною є допомога держави в питанні фінансування лікування, і чи вистачає цих надходжень?

– В Україні діє Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року, згідно з якою проводиться закупівля препаратів для лікування онкологічних хворих. Існують також регіональні онкологічні програми в областях. Коштів виділяється недостатньо, вони покривають не більше 15-20% від загальної необхідності. Якщо людина зіштовхнулася з такою проблемою, як правило, допомогти намагаються друзі та родичі. Працюють волонтери, громадські організації, які збирають адресну допомогу таким хворим. На жаль, проблема існує і вирішується досить складно.

Чи ефективним є лікування онкологічних захворювань в Україні?

– На сьогодні в Україні зареєстровані практично всі лікарські препарати для ефективного лікування онкологічних захворювань, наявний професіональний кадровий склад, в більшості онкологічних закладів є сучасна матеріально-технічна база. За правильної організації клінічного маршруту пацієнта і неухильного виконання протоколу лікування можливість одужання буде достатньо високою.

Ви, як лікар, вірите в існування вищих сил, Бога?

– У кожної людини свій Бог, своя віра. Якщо у людини є віра, у неї є сили. Віра допомагає людині вистояти в складній ситуації, подолати емоційні навантаження, які можуть призвести до депресивного стану, що погано впливає на здоров’я хворого, погіршуючи його, але знищити патологічний процес (вилікувати) вона, на жаль, не може.

Чи можна стверджувати, що онко – це вирок?

– На мою думку, онко – це не є вирок, це випробування, якому можна і потрібно протистояти. Це захворювання потребує неабиякого терпіння та витримки пацієнта. Успіх лікування – це активна співпраця лікаря і пацієнта. Треба зрозуміти, що більшості видам раку можна протистояти шляхом зміни способу життя, а хворого часто можна вилікувати за умови своєчасної діагностики, тому консультація онколога є обов’язковою.

Автор: Леся Бобрик