РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Експертна думка: чи потрібна страховка під час відпустки?

Вирушаючи у відпустку за кордон, у нас виникає дилема: чи потрібна страховка на випадок непередбачуваних ситуацій, якщо потрібна, то яка?

Однозначно, підходити до питання страхування потрібно серйозно, адже немає нічого ціннішого за життя та здоров’я людини, а ящо це помножити на високі ціни медичного забезпечення за кордоном, то страховий випадок може бути відчутним «ударом по гаманцю» подорожуючого.

Однією із умов отримання туристичної візи є наявність медичного страхового поліса. У такому випадку питання відпадає, але що саме входить до страховки, на що ми маємо право під час страхового випадку — часто тим не переймаємося.

На сьогодні в туристичному страхуванні розрізняють такі види страхування:

  • страхування закордонного туризму (страхування виїжджаючих за кордон громадян)
  • страхування внутрішнього туризму (страхування подорожуючих Україною);

Законодавчо туристичне страхування регулюється Конституцією України, а саме, відповідно до статті 49  кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування за низкою нормативно-правових актів.

Згідно зі статтею 16 Закону України «Про туризм», страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов’язковим і забезпечується суб’єктами туристичної діяльності на основі угод із страховиками. Туристи мають право самостійно укладати договори на таке страхування. У цьому випадку вони зобов’язані завчасно підтвердити туроператору чи турагенту наявність належним чином укладеного договору страхування.Також обов’язково зверніть увагу, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про туризм», договором страхування повинні передбачатися надання медичної, допомоги   туристам   і   відшкодування їх витрат при настанні страхового випадку безпосередньо в країні (місці) тимчасового перебування.

Часто туристичні компанії нехтують правом клієнтів знати умови страхування, але згідно з ч.4 ст. 16 Закону України «Про туризм», інформація про   умови обов’язкового страхування має бути доведена до відома туриста до укладення договору на туристичне обслуговування.

Обов’язкове (медичне та від нещасного випадку) страхування здійснюється один раз на весь період туристичної подорожі. Також, лише за вимогою туриста, туроператор чи турагент   забезпечують страхування інших ризиків, пов’язаних із здійсненням подорожі.

За бажанням туриста з ним може бути укладено угоду про страхування для покриття витрат, пов’язаних з анулюванням договору на туристичне обслуговування з ініціативи туриста, або угоду про страхування для покриття витрат,   пов’язаних   з   передчасним поверненням до місця проживання при настанні нещасного випадку або хвороби.

Компенсація шкоди, заподіяної життю чи здоров’ю туриста або його майну, проводиться у встановленому порядку.

Згідно зі статтею 9. Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», з метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянинові України витрат, пов’язаних з надзвичайними обставинами під час його перебування за кордоном, він має бути застрахований.

Але у переліку видів обов’язкового страхування в Україні, визначеному ст. 7 Закону України «Про страхування», страхування туристів не передбачено.

До страхових подій належать короткочасні, несподівані й ненавмисні захворювання. Є одна особливість – ваш страховий поліс діятиме лише в тому випадку, якщо місце, де сталася подія, передбачене туристичним маршрутом.

Факторами, що впливають на ціну страхового тарифу, є вік застрахованої особи, тривалість і мета поїздки, країна поїздки, застосування франшиз і т.д.

Обов’язково при виборі страховки ознайомтесь з договором, вивчіть, які опції він містить. Зазвичай, у базову програму страхування осіб, що виїжджають за кордон, українські страховики включають амбулаторне та стаціонарне лікування, медичне транспортування в країні перебування в лікувальну установу і на батьківщину, екстрену стоматологічну допомогу, репатріацію останків.

Також в страхові програми страхові компанії можуть вносити інші послуги, зокрема, візит третіх осіб в екстреній ситуації, дострокове повернення застрахованого на батьківщину, лікарняний догляд, надання житла після виходу з лікарні, надання юридичної допомоги, повернення та компенсацію втрати багажу. При цьому слід враховувати, що внесення у договір страхування додаткових послуг набагато підвищує вартість страхового поліса.

Однією з основних потреб людини є почуття безпеки та захищеності. Тому варто потурбуватись про це наперед, щоб ваша подорож була дійсно незабутньою та принесла вам тільки позитивні емоції.

Автор: Олег Гречаний