РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Донецький край: ТОП-5 місць, які варто відвідати всім

Це стаття про те, що нам є що втрачати. Якщо ми втратимо донецький край, ми втратимо велику частину української культурної спадщини.

Вам набридли звичні краєвиди, які ви бачите навколо себе кожного дня? Тоді сміливо вирушайте на пошуки нових та незвіданих місцин. Скоріш за все, одним із тих місць на мапі, яке, на вашу думку, не зможе здивувати вас нічим, є Донбас. Переважно люди думають, що там можна побачити лише суцільний індустріальний пейзаж – труби і терикони. Але насправді Донеччина – це край контрастів між тими таки індустріальними та природними ландшафтами. Тому не варто оминати його своєю увагою. Адже, побувавши там одного разу, ви будете шукати нові та захоплюючі місця постійно. Щоб полегшити вам пошуки, ми вирішили підготувати для вас ТОП-5 місць донецького краю, де можна відпочити, побачивши усю його красу.

Крейдяні гори

Якщо ви думаєте, що гори в Україні є лише на Заході, то ви глибоко помиляєтеся. Окрім славнозвісних Карпат, наша мальовнича земля славиться ще й іншим куточком з унікальним ландшафтом, який не знайти більше ніде в Україні. І цим місцем є крейдяні гори – заповідник, що розташований на крутому правому березі річки Сіверський Донець, на межі Лиманського та Слов’янського районів Донецької області. Саме тут крейдяні гори тягнуться сивою смугою вздовж берега річки. Одним із найкрасивіших у цій місцині є ландшафтний парк «Краматорський», що розташований біля села Білокузьминівка. Саме там ви можете побачити найвідомішу скелю Меч, висота якої сягає 10-поверхового будинку. Утворена вона з крейди, якій вже понад 90 мільйонів років. Усі тріщини, впадини та ніші, які утворилися на ній за цей період часу, зайняті гніздами різноманітних птахів. Варто зазначити, що у 2013 році на фотоконкурсі заповідних об’єктів, який проводила Вікіпедія, скеля Меч стала одним із рекордсменів за кількістю надісланих читачами фотографій. Це може свідчити лише про одне – крейдяні гори користуються неабиякою популярністю серед туристів.

Свято-Успенська Святогірська лавра

Більшість туристів приваблює не так краса парку, який оточує лавру, як сам монастир, що був збудований на крейдяній скелі півтисячі літ тому – у 1525 році. Археологи і досі сперечаються про вік печер у Святогірську. Існує навіть версія, що деякі із них вирубали ще до Хрещення Русі. У 1111 р. у храмі місцеві християни зустрічали князя Володимира Мономаха, що свідчить про велику значимість лаври вже тоді. Щоправда, у більшовицькі часи монастирські скити було розграбовано, а частину храмів – зруйновано. Натомість поруч з монастирем вони залишили монументальний пам’ятник революціонеру Артему за проектом відомого скульптора Кавалерідзе, який і у наш час варто побачити кожному. Сьогодні Свято-Успенськ – це знову діючий чоловічий монастир та одна з трьох лавр в Україні нарівні з Києво-Печерською та Почаївською.

«Святі гори»

Національний природний парк «Святі гори», який був першим на території Лівобережної України, розташований на землях Лиманського, Слов’янського та частково Бахмутського районів Донецької області. Славиться він не лише своєю різноманітною флорою та фауною, а й тим, що на території парку розміщено більше ніж 160 оздоровчих установ, тож оздоровчий туризм є ще однією причиною популярності цього місця.

Якщо ж детальніше розглядати природу «Святих гір», то варто зазначити, що рослинність у парку є надбанням декількох геологічних епох, які зберегли свою автентичність і досі. У його межах росте близько 120 рідкісних видів рослин, 48 з яких занесено до Червоної книги України, а 12 – до Європейського Червоного списку як такі, що давно зникли з інших територій. Також різноманітністю флора і фауна «Святих гір» завдячують багатим водним ресурсам, зокрема Сіверському Донцю – одній із найкрасивіших річок України. Тому, якщо серед териконів та шахт Донбасу ви раптом захочете знайти українські джунглі без людей та стежок, то дорога вам саме до «Святих гір», де природа не залишить байдужим нікого.

Кальміуський каньйон

Мало хто знає, що каньйони, які нам відомі з фільмів та телепередач, можна побачити і в Україні. Одним із них є каньйон річки Кальміус, на березі якої розташований відомий донецький стадіон «Донбас-Арена». Саме на іншому березі від стадіону до обрію тягнуться гостроверхі чорні терикони, які природа потроху заповнює своїми творіннями. В оточенні такого пейзажу важко навіть уявити, якою була річка до появи людей. Справжній Кальміус можна побачити лише на півдні області. Саме там він тече у природному каньйоні шириною близько 4-5 кілометрів. Це одне з кращих місць у цілій країні, щоб усамітнитися від цивілізації та побути наодинці з собою та чарівною природою. Адже тут в єдине ціле гармонійно зливаються стихії – вода плавно омиває береги, а вітер видуває з піщаника химерні фігури, що височіють на схилах каньйону. Подібне видовище можна побачити хіба у Центральній Африці.

Індустріальний стиль: труби і терикони

В очах більшості українців Донбас асоціюється саме з трубами та териконами, які справді вирізняють тутешній ландшафт. На думку багатьох подорожуючих, індустріальний стиль цього регіону країни є такою ж історією нашої держави, як палаци, церкви та монастирі. Якщо оглядаючи багаті замки часів середньовіччя, ми дізнаємося, як жили вельможі та інші високопоставлені у суспільстві люди, то на заводах і шахтах можемо повернутися у часи індустріальної революції, відчути її дух та спосіб життя тих, хто дні й ночі проводить під землею. Мало хто знає, що з вершин териконів завжди відкриваються неймовірний захід сонця, панорами і справжні «марсіанські» та «місячні» краєвиди. Варто лише помітити цю красу. А туристи, зазвичай, оминають такі місця своєю увагою. Правда, не варто забувати про те, що блукаючи териконами, потрібно ходити стежками, бо деякі з них дуже круті та можуть таїти в собі небезпеку.

Отже, як бачимо, Україна багата на місця, де можна відпочити душею та тілом. І це не лише Карпати чи Чорне море, Київ або Львів. Не слід думати, що інші регіони країни обділені увагою туристів, просто більшість із них навіть не здогадуються про те, як можна відпочити у донецькому краю чи, до прикладу, Запоріжжі. Кожному своє, як то кажуть. От і ми намагалися знайти для вас саме ті місця на Донбасі, які зможуть привабити не лише прихильників спокійного відпочинку посеред унікального парку, де рослини заворожують своєю красою, а й тих, хто надає перевагу екстриму, хто оцінить красу справжніх териконів та заводів Донецька і області в цілому. Отож, подорожуйте, відкривайте для себе Україну, і ваше життя однозначно зміниться лише не краще.

Автор: Тетяна Люта