РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Для тих, хто мріє започаткувати бізнес: як розпочати власну справу?

Зазвичай, у скрутний для економіки країни період, розвитку набуває малий бізнес. У той час, коли великі підприємства намагаються підлаштуватись під нові умови, малий бізнес, як більш мобільна одиниця, іноді рятує цілі галузі. От і зараз люди, які не в змозі знайти роботу, відкривають власну справу. Чи то займаються своїм хобі і так заробляють, чи взагалі перепрофілюються. У цій статті ми розглянемо основні питання передреєстраційної підготовки.

Отож, з чого почати? Звичайно, з ідеї. Тобто, чим будете займатися. І тут слід зразу поставити собі два питання:

  1. Що я вмію робити?
  2. Чим би я хотів/ла займатися?

Якщо відповідь на ці питання співпадає, то ідея готова. Якщо ні, то необхідно думати про перепрофілювання. Тобто, чи потрібна додаткова освіта (вища, курси тощо)? Чи потрібно отримувати офіційні документи про освіту?

Коли ідея обрана, необхідно її оцінити на життєздатність. Для цього здійсніть наступні кроки.

Крок 1. Визначте, чи потребує обрана діяльність додаткових ліцензій, дозволів.

Питання ліцензування діяльності в Україні регулюється спеціальним законом «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. Стаття 7 даного закону визначає перелік видів діяльності, які потребують ліцензії. Даний перелік вичерпний.

Інформація про ліцензію вноситься в держаний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Починати діяльність, не отримавши ліцензії та не внісши дані про це в державний реєстр, не дозволяється, за це Кодексом про адміністративні правопорушення, ст. 164, передбачено штраф у розмірі 20-40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це 17 грн.), тобто від 340 до 680 грн., при повторному порушенні – від 510 до 1020 грн.

stoliarenko_vlasna-sprava

Надання дозволів регулюється Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Проте даний закон описує дозвільну систему в цілому. Згідно з його положеннями, дозволи видаються на діяльність в цілому або на здійснення певних робіт. Та й документи видаються різні. Це може бути дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов’язаний видати суб’єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Закон також не дає перелік дозвільних органів, що передбачає, що дані органи можуть змінюватися. Станом на сьогодні діє ще один закон – «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 року зі змінами та доповненнями. У переліку зараз близько 80 видів дозволів.

Інформацію про здійснення обраного виду діяльності можна також отримати завдяки власним спостереженням, пошукам в мережі Інтернет тощо. При цьому ви додатково оціните конкурентне середовище.

Крок 2. Оцініть, які ресурси необхідні для організації діяльності.

Необхідно оцінювати не лише обсяг матеріальних ресурсів (грошові кошти, обладнання, матеріали тощо), але й обсяги часу, які будуть витрачені на підготовку.

Серед матеріальних витрат обов’язково слід визначити такі:

  1. Витрати на реєстрацію (державна реєстрація, отримання ліцензії, дозволу тощо).
  2. Капітальні витрати. Це витрати на придбання приміщення, обладнання, розроблення сайту тощо.
  3. Поточні витрати з розрахунку на період виходу на повну потужність. Потрібно розуміти, що старт власної справи не означає, що ви одразу запрацюєте на повну. Буде певний період розкрутки. Тривалість цього періоду залежить від виду діяльності. Тому необхідно передбачити кошти на такі витрати як оренда приміщення (якщо воно орендується), запас сировини, матеріалів, напівфабрикатів (якщо це виробництво), заробітна плата персоналу (якщо будуть наймані особи), податки, витрати на рекламу тощо на увесь період.

Дуже важливо оцінити, скільки часу та сили знадобиться для організації діяльності. Так, для державної реєстрації чи для отримання ліцензії необхідно підготувати пакет документів, а це потребує часових витрат. Окрім того, для отримання ліцензії інколи потрібні документи, виготовлення яких також займає певний час. Також необхідно оцінити власні сили в даному питанні, тобто, чи зможете ви власноруч підготувати дані пакети документів, чи довірите це найнятим спеціалістам. Якщо довірите спеціалістам, це окрім часу буде потребувати ще коштів.

Оцініть необхідний час для підготування приміщення, закупівлі матеріалів, розроблення та запуску сайту тощо. На жаль, система just in time у нас не працює, тому час необхідно брати з запасом.

Крок 3. Якою буде віддача від діяльності?

На попередньому етапі ви визначили, скільки коштів необхідно вкласти. Тепер треба оцінити, що ви отримаєте. Тобто, спрогнозувати доходи від здійснення діяльності.

На цьому етапі визначте перелік продукції, яку будете виробляти чи продавати, або послуг, які будете надавати. Оцініть орієнтовний обсяг даної продукції, послуг. Яким чином буде йти реалізація. Які ціни можна виставити, орієнтуючись на поточні ринкові ціни. І нарешті, який буде загальний дохід.

Бажано цей дохід рознести в часі, щоб розуміти, коли і які кошти ви зможете отримати. Це допоможе в подальшому спланувати потреби в додаткових коштах.

Окрім того, ви зможете оцінити, коли даний дохід покриє поточні витрати, тобто, коли нарешті отримаєте прибуток. Цей крок допоможе також визначитися, чи є сенс розпочинати власну справу.

Крок 4. Де брати стартовий капітал?

Мабуть, це найголовніше запитання, а інколи найважче. Бо зараз у нас не так багато можливостей залучити кошти. Зазвичай всі розраховують на власні заощадження. Але що робити, коли їх немає чи не вистачає?

Якщо ви зареєстровані як безробітний в Центрі зайнятості і не можете з їх допомогою знайти роботу, можна подати заяву про отримання одноразової виплати допомоги по безробіттю у розмірі річної суми допомоги для організації підприємницької діяльності. Щоправда, на більш-менш пристойну суму може розраховувати лише той, хто перед цим був офіційно працевлаштований з заробітною платою вище мінімального рівня. Щоб оцінити приблизну суму такої допомоги, можна скористатися калькулятором розрахунку допомоги по безробіттю за посиланням http://trud.gov.ua/control/uk/job/calculator. Від даної суми необхідно буде відняти ту суму виплат, що була вже отримана. Про умови отримання такої допомоги можна дізнатися в Центрі зайнятості.

Банківські кредити видаються вже зареєстрованому підприємцю чи підприємству, але бажано з півтора-дворічною історією роботи. Кредит може видаватися або на поточні витрати, як правило у вигляді овердрафту (тобто, можливості розраховуватися з поточного рахунку кредитними коштами в рамках встановленого ліміту), або ж під закупівлю обладнання з заставою даного обладнання. Про всі умови кредитування можна дізнатися в обраному банку. Від себе ж можу сказати, що дане джерело фінансування наразі доволі дороге та потребує багато клопотів.

Якщо у вас є однодумці, ви можете об’єднатися і об’єднати ваші капітали. Щоправда, в цьому випадку необхідно буде реєструвати юридичну особу.

Окрім того, останнім часом є фонди, які проводять конкурси на отримання грантів на розвиток власної справи. Інформація про такі конкурси поширюється в мережі Інтернет, на сайтах фондів. Там же можна знайти перелік документів та умови прийняття участі у конкурсі.

Отже, ви розглянули ідею своєї майбутньої діяльності, оцінили її перспективи та витрати на її організацію. Визначили, що ідея перспективна. Саме час зробити офіційний крок – зареєструватись в Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У наступній статті ми розглянемо докладно, як це зробити.

Автор: Євгенія Столяренко, бізнес-консультант