РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

День Світлого Воскресіння: пасхальні традиції різних країн світу

День Світлого Воскресіння Ісуса Христа – Великдень – одне з найголовніших православних свят. Майже неможливо зустріти християнина, який би не знав і не чув про Пасху, її традиції, обряди та символи.

Великдень займає особливе місце в житті кожної віруючої людини незалежно від її національної приналежності. В багатьох країнах це свято офіційно визнане державним, а саме в:  Греції, Бразилії, Австралії, Іспанії, Колумбії та Швейцарії. І цей список можна продовжувати дуже довго!

Пасхальні традиції формувалися століттями – кожен народ святкував по-своєму, додаючи щось особливе з власної культури. Так і повелося, що Великдень – свято, яке об’єднує християн по всьому світу, однак в кожній країні є свої пасхальні традиції з характерними етнічними рисами.

Цікаво дізнатися про великодні традиції Франції, Іспанії та Швейцарії? Тоді наша мандрівка світом починається.

Романтична Франція

Населення Франції в своїй більшості належать до католицького віросповідання. Головним релігійним святом вважається Великдень, тому супроводжується великою кількістю догм, обрядів та церемоній. Цікаво, що останній тиждень Великого посту, який ми звикли називати Вербним, французи іменують Пальмовим. Кожне місто і село прикрашають маслиновими (чи пальмовими) гілками, подібними до тих, якими вітали Ісуса Христа під час в’їзду в Єрусалим. Крім того, вони символізують відродження життя, оновлення природи, надію на світле майбутнє.

Із Чистого Четверга і до Страсної П’ятниці в церквах і соборах мовчать дзвони, а в неділю вони з новою силою дзвінко лунають на всі усюди, знаменуючи воскресіння Ісуса Христа. І цією благою звісткою приносять радість усім і кожному.

Колоритна Іспанія

Італійські святкування Пасхи – дуже видовищна подія і для населення країни, і для туристів. Завжди знаходиться велика кількість охочих побачити Великодній хід – дійство, під час якого хлопчики несуть звичайні пальмові гілочки, а дівчата – спеціально прикрашені гілочки з солодощами та різнокольоровими стрічками. Цих дітей благословляє священик.

У Великодню неділю перед церквою в Пальма-де-Майорка розігрують Страсті Христові. А в місті Жирона, що на півночі Іспанії, найпопулярніше дійство – танець скелетів. Крім того, жителі міста одягають страхітливі костюми, лякаючи перехожих. Це дійсно атмосферне великоднє дійство.

Бездоганна Швейцарія

На заході країни в Страсну П’ятницю плакальниці («Les Pleureuses») несуть вулицями знаряддя тортур Ісуса Христа і хустку з потом святої Вероніки. В містах лунають молитви та пісні, а в селах роздають хліб, сир та вино.

В Романдії майже кожна церковна община прикрашає сільські джерела гірляндами з яскравих крашанок, стрічок, гілок і паперу.  На найбільшій пасхальній гірлянді було нараховано понад 8 000 крашанок.

У Великодню неділю можна побачити хід Пасхальних рицарів – близько 400 незвичайно виряджених чоловіків несуть церковні прапори, хрести, а інколи – статую Ісуса Христа. Цікаві традиції, правда ж?

Добре там, де нас немає. З цією думкою я ніколи не погоджувалася і зараз цього не робитиму. В кожній країні є власні колоритні та видовищні традиції – тут не посперечаєшся. Однак українцям теж є чим пишатися – старовинні звичаї, таємничі обряди, мелодійні пісні, запальні народні танці… В якому ще куточку нашої планети вміють так душевно святкувати Великдень?