РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

День матері

Чому ми відзначаємо День матері?

Цього року 13 травня в Україні відзначатимуть міжнародне свято – День матері. Одне з найбільш зворушливих свят офіційно запроваджено в країні ще з 2000 року. Звідки ж походить це свято, і які традиції пов’язані з ним?

Щастя й краса материнства оспівані протягом усієї історії, проте вперше це свято офіційно було встановлено Конгресом США у травні 1914 р. Після закінчення Першої світової війни воно широко розповсюдилось у європейських країнах, як-от: Німеччина, Чехословаччина, Данія, Швеція та Норвегія.
Вважають, що подібне свято існувало й набагато раніше. Наприклад, стародавні греки у цей день вшановували богиню Рею, яку називали матір’ю усіх богів. Серед яких була Гестія – покровителька домашнього вогнища, а також богині Деметра, яка відповідала за поля та родючість, та Гера, що піклувалась родинами та пологами. У Стародавньому Римі також протягом трьох березневих днів відзначали день богині-матері Кібели. Кельти віддавали шану войовничій богині Бріджит, яка поєднувала у собі жіночу тендітність і войовничу силу. Подібне свято відзначалося й на території усієї Малої Азії.

Із XVII ст. у Великій Британії існувала Материнська неділя. Це була четверта неділя Великого посту. В цей день британці вшановували своїх матерів. Починаючи з вікторіанських часів, діти з бідних родин були змушені працювати далеко від своїх рідних. За цілий рік вони могли лише один раз завітати додому, тому завжди намагалися привезти мамам та бабусям хоча б невеличкий подарунок (наприклад, букет квітів). Наразі британським мамам прийнято дарувати в цей день тортик із дванадцятьма марципановими кульками.

У 1872 р. американська пацифістка Джулія Ворд Гоув оприлюднила ідею відзначати День матері. Пропозиція, щоб виділити окремий день для цього свята, з’явилась під час боротьби за мир. Сама Дж. Ворд вбачала у цьому святі символ єдності матерів задля боротьби за мир у всьому світі. Але в той час така ідея не отримала підтримки ні в США, ні в інших країнах.

Наступна пропозиція – виокремити один день для вшанування матерів та їхньої ролі в житті кожної людини – з’явилася вже у 1907 р. Її сформулювала американка з Філадельфії Анн Джарвіс на честь пам’яті про свою власну маму, яка активно боролась за розвиток сфери охорони здоров’я в США та була відомою громадською діячкою. Після написання листів до державних установ та законодавчих органів із такою пропозицією через три роки (в 1910 р.) у штаті Вірджинія було вперше визнано День матері офіційним святом. А в 1914 р. американський президент Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

Надалі за Сполученими Штатами до святкування долучилися ще 85 країн зі всього світу, зокрема й Україна. У 1928 р. «Союз українок Канади» вперше влаштував свято матері серед української громади. Наступного року його вже відзначали у Львові. У тому ж 1929 р. «Союз українок Канади» став ініціатором запровадження свята в Тернополі. У цей день по всій Східній Галичині організації «Пласт», «Просвіта», «Сокіл» організували фестивалі та святкові концерти. Однак після утвердження в Україні у 1939 радянської влади це свято було заборонене. Воно повернулося лише в кінці ХХ ст., коли Україна таки здобула свою незалежність, стараннями все того ж «Союзу українок Канади».

В Україні до матерів завжди ставилися з особливою повагою. Саме вони боролися за духовне формування та збереження своїх дітей. Матері вчили шанувати й любити Батьківщину, закарбовували в пам’яті національну спадщину і походження. Тому День матері в Україні має також і релігійне підґрунтя. Це свято відзначається в другу неділю травня. Бо саме цей місяць вважається часом Пречистої Діви Марії. До неї звертаються християни із проханням допомоги та заступництва. Про це ще у давні часи просили Богородицю київські князі, а козаки вважали її Марію, своєю опікункою і заступницею, вони гідно вшановували за усі свої перемоги над ворогами.

Отже, Богородиця посідає провідне місце у релігійній свідомості українців, а причини, чому матері удостоїлися такого особливого ставлення, є очевидними. Народ убачає саме в матері берегиню не лише роду, але традицій, звичаїв та культурних цінностей. На них покладено виховання дітей – майбутнього покоління. Тому з давніх часів матерів прийнято шанувати, а наразі вітати й дарувати приємні подаруночки.

Ольга Лихобабина