РАЗОМ ЛЕГШЕ, РАЗОМ СИЛЬНІШЕ

Чи відбудеться зростання економіки України у 2018?

1 грудня український уряд представив доопрацьований проект державного бюджету на 2018 рік з урахуванням в ньому пропозицій міністерств та народних депутатів. Прем’єр міністр України В. Гройсман розказав на засіданні Кабміну як саме уряд розподілив майже 900 мільярдів бюджетних грошей.

Кабмін України схвалив доопрацьований з коаліцією проект Державного бюджету на 2018р. і направив його на ухвалення у другому читанні у Верховну Раду. Проект бюджету має бути розглянутий 7 грудня. За словами українських урядовців, за умови ухвалення потрібних законів у 2018р. відбудеться серйозне зростання економіки в Україні. А вчасно прийнятий бюджет є запорукою стабільності та розвитку. То ж які саме зміни очікують країну та її громадян у наступному році?

Інфляція 

Доволі оптимістичні настрої панують стосовно рівня інфляції. За прогнозами, її рівень має знизитись до 9%, на противагу 11,2% у 2017 році. Це означає, що купівельна спроможність населення буде вищою, а ціни стануть більш стабільними. Крім цього, очкується збільшення доходів до державного бюджету у розмір 1 трлн 155 млрд гривень.

Основою для розрахунку цих показників обрали сценарій макроекономічного прогнозу, який передбачає зростання реального ВВП, який є одним із найважливіших показників розвитку економіки, до 3% та збільшення номінального ВВП. Таке зростання показників зробить можливим вироблення на 400 млрд грн більше товарів і послуг, ніж у 2017р. та покращити купівельну спроможність населення.

Соціальне забезпечення

У наступному році на соціальний захист українців буде виділено 126,8 млрд гривень. З них 64,3 млрд підуть на житлові субсидії, а 59,9 млрд — на виплати малозабезпеченим сім’ям.

Проте, на як раз на субсидіях уряд хотів заощадити. Так, Кабмін пропонував скоротити витрати на субсидії до 55 млрд гривень, спираючись на те, що у 2018 р. середня зарплата номінально зросте до 8623 грн. Однак, скорочення не відбулось оскільки стало відомо про можливість підвищення тарифів на газ та опалення на 20%.

У законопроекті «Про державний бюджет України на 2018 рік» також перебачено й збільшення основних соціальних показників та мінімумів. Кабмін планує встановити з 1 січня 2018 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1700 грн, з 1 липня підвищити його до 1777 грн, а з 1 грудня – 1853 грн. Збільшиться і мінімальна заробітна плата до 3723 гривень, проте різниця із 2017 роком буде незначною -500 грн, в порівнянні із існуючою — 3200 грн.

Враховуючи те, що на основі прожиткового мінімуму визначаються розміри основних державних соціальних гарантій, то з 2018 р. підвищяться розміри державних допомог.

Армія та силовики

З бюджету України передбачено виділення близько 164,9 млрд гривень на фінансування безпеки і оборони країни. Ця сума складає приблизно 5% валового внутрішнього продукту. Виходить, що загальне фінансування всіх силових структур збільшилось приблизно на 20 млрд гривень. Оскільки у 2017 р. на потреби нацбезпеки було виділено 134,5 млрд гривен, а в серпні ще додаткових 6 млрд на розвиток оборонного сектора.

Із загальної суми виділять майже 600 млн доларів лише на модернізацію армії. У цю суму входить підвищення зарплати військовим, витрати на технічне обладнання та переозброєння. Зокрема, 857,6 млн гривень піде на житло для 1300 родин військовослужбовців. За словами міністра фінансів України О. Данилюка, виділення коштів для потреб Збройних сил України буде першочерговим, незалежно від економічної ситуації в країні.

Окрім армії, більше фінансування отримує й Міністерство внутрішніх справ – 63 млрд гривень, окрім цього на центр по боротьбі з корупцією планується витратити 4,7 млрд.

Більше отримують й прикордонники. В цілому, до бюджету Адміністрації Державної прикордонної служби надійде на 2 млрд гривень більше, ніж у 2017 р. і він складатиме понад 9 млрд гривень. Ще близько 200 млн гривень буде виділено на витрати і на житло для прикордонників та бійців Національної гвардії, це практично на 10% більше, ніж минулого року.

Енергоефективність та дороги

На розвиток енергоефективності України передбачено 2 млрд гривень. Із загальної суми 1,6 млрд піде у Фонд Енергоефективності, що значно перевищує минулорічні 400 млн гривень. Ще 400 млн виділять на програму «Теплі кредити», які забезпечують кредитування купівель енергозберігаючих матеріалів та обладнання з компенсацією частини витрат державою. Також уряд розраховує надати державну допомогу на утеплення осель близько 120 тис. родин.

Новим бюджетом на 2018 рік передбачено і запуск Дорожнього фонду та будівництво 4 тис. км нових доріг. Кабмін запланував побудувати такі автомагістралі як: Київ-Чернівці, Харків-Суми, Київ-Харків-Довжанський, Дніпро-Решетилівка та трасу Go Higway з Львівської області до Херсонщини.

Культурний та науковий сектор

На якісну освіту у 2018 р. Кабмін виділяє 219,1 млрд гривень. З нього 1 млрд використають для модернізації початкової школи. А майже 406 тис. українських вчителів отримає надбавку до заробітної плати у розмірі 25%.

На підтримку української науки планують виділити 8,2 млрд грн, з яких 7,7 млрд – на фундаментальні та прикладні дослідження.

Медична галузь у новому році отримує 115,2 млрд гривень. На програму «Доступні ліки», яка передбачає понад 15 мільйонів пільгових рецептів за якими пацієнти отримуватимуть ліки безкоштовно, або ж зі знижкою, виділяють 1 млрд грн.

На розвиток культури Кабмін передбачив 5,1 млр грн, з яких 1 млрд піде на розвиток українського кінематографу, а 330,5 млн грн на будівництво музею «Меморіал жертв Голодомору».

Окрім усіх основних галузей для фінансування уряд не забуває і про себе. Кабмін передбачив зростання витрат на діяльність президента майже на третину. Так, із 680 млн грн цифра зросла до майже мільярда. Загалом Держуправління справами отримає 2,4 млрд грн, а Верховна Рада – 1,7 млрд.

Надходження до бюджету

Бюджету уряду у 2018 р. має суттєво поповнюватись за рахунок підвищення ставки акцизи на тютюнові вироби. Це має приносити до казни 7,3 мільярди гривень. Також планується підвищення ренти за користування радіочастотним ресурсом, що призведе до чергового зростання тарифів на мобільний зв’язок. Ще 17 млрд грн має надійти до казни від продажів підприємств.

Таким чином, із затвердженням нового державного бюджету на 2018 рік український уряд сподівається на зростання економіки та покращення рівня життя українців. Для цього збільшують прожитковий мінімум і мінімальні зарплати. Проте, слід зауважити, що бюджет побудований з прогнозом курсу гривні до долара на рівні 29,3, з його потенційним зростанням до 30 грн до кінця року. Ця тенденція означає, що все ж таки можливий черговий виток зростання цін і відсутність підвищення купівельної спроможності серед населення країни.

Лихобабина Ольга